czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 6798

[ZDJĘCIA] Nagroda Promotio Urbis dla Anny Szostak-Myrczek

Anna Szostak-Myrczek - wybitna dyrygent, dyrektor Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" - została laureatką tegorocznej nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice. Nagroda została wręczona w niedzielę, 26 sierpnia, tradycyjnie podczas 44. Dni Czechowic-Dziedzic.

Promotio Urbis dla Anny Szostak-Myrczek - 26.08.2018 · fot. BM / czecho.pl


Pamiątkową plakietę oraz dyplom z tytułem Promotio Urbis A.D. 2018 i symboliczny czek, artystka odebrała z rąk Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego. Gromkie "Sto lat" dla laureatki zaśpiewało kilka tysięcy ludzi zgromadzonych na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach.

Posiedzenie Komisji ds. przyznania nagrody "Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice" w 2018 r. odbyło się 18 lipca bieżącego roku. Obradom przewodniczył Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Komisja postanowiła przyznać nagrodę "Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice" w 2018 roku Annie Szostak-Myrczek.

Promotio Urbis dla Anny Szostak-Myrczek - 26.08.2018
Promotio Urbis dla Anny Szostak-Myrczek - 26.08.2018 · fot. BM / czecho.pl


Uzasadniając decyzję przyznającą nagrodę "Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice" w 2018 roku Pani Annie Szostak-Myrczek, Komisja do spraw przyznania nagrody podkreśliła, że wybitna artystka - absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, obecnie adiunkt tej uczelni, doktor habilitowany sztuki w zakresie dyrygentury - należy do ścisłej czołówki polskich dyrygentów chóralnych. Powołała i prowadziła kilka zespołów wokalnych. W 1978 r. założyła w Czechowicach-Dziedzicach Zespół Muzyki Dawnej "Madrygaliści". Po latach, na jego bazie, stworzyła Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", którego jest dyrektorem. Zespołowi temu, znanemu dziś w świecie ze stylowych interpretacji muzyki dawnej i współczesnej, nadała rangę europejską. Śpiewają muzykę z różnych epok. Obecnie grupa w swoim repertuarze posiada nie tylko muzykę dawną, lecz również współczesną m.in. piosenki zespołu ABBA, utwory Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Zbigniewa Wodeckiego. Dzięki różnorodności szybko rozsławiła się poza granicami kraju. Anna Szostak-Myrczek wraz z Zespołem występowała na wszystkich ważniejszych estradach i festiwalach muzycznych w kraju, jak również za granicą. Dorobek fonograficzny zespołu, oprócz wielu nagrań dla radia i telewizji, obejmuje również kilkadziesiąt płyt CD i DVD. Anna Szostak-Myrczek jest laureatką nagród i wyróżnień dyrygenckich, a w 1993 roku została uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia.

Zespół "Camerata Silesia" oraz dyrektor Anna Szostak-Myrczek otrzymali Kryształowy Laur Kompetencji i Umiejętności przyznawany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Anna Szostak-Myrczek jest również posiadaczką tytułu Honorowego Czechosława, przyznanego przez Kapitułę Konkursu w 2014 roku. Artystka ceniona jest za utrzymywanie od 40 lat działalności najwyższego poziomu artystycznego, ciągłe poszukiwanie nowych środków muzycznego wyrazu oraz przywracanie życia zapomnianym dziełom muzyki dawnej. Anna Szostak-Myrczek pochodzi i do dziś mieszka w Czechowicach-Dziedzicach i wraz z całą swoją artystyczną rodziną promuje nasze miasto.

---

Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice została ustanowiona przez Radę Miejską w maju 1996 roku. Nagroda jest formą wyróżnienia i uhonorowania najwybitniejszych osób związanych z Gminą Czechowice-Dziedzice. Przyznawana jest animatorom życia kulturalnego, naukowego, sportowego, społecznego - osobom i zespołom osób, które wyróżniają się w swojej pracy i pasji.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.