Wiadomości

  • 29 sierpnia 2018
  • 3 września 2018
  • wyświetleń: 5501

Od kolejnej kadencji sesje Rady Miejskiej będą transmitowane

Od przyszłej kadencji sesje Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach będą transmitowane w internecie. Wczoraj Rada Miejska przyjęła nowy statut miasta, który zakłada większą transparentność w działaniu rady.

rada miejska
Posiedzenie Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Prace nad zmianą rozpoczęły się już dwa lata temu. Na sierpniowej sesji Rady Miejskiej komisja ds. zmiany statutu pod przewodnictwem radnego Bartłomieja Fajfera przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Czechowice-Dziedzice.

Jedną z kilkudziesięciu zmian w statucie gminy Czechowice-Dziedzice jest zapis o wprowadzeniu bezpośredniego odbioru transmisji z obrad Rady Miejskiej. Sesje mają być strumieniowanie na żywo w internecie, a po zakończeniu obrad dostępne także do odtworzenia w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie Urzędu Miejskiego.

Kolejną istotną zmianą jest ułatwienie inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców. Dotychczas pod projektem składanym przez mieszkańców potrzeba było 500 podpisów. Nowy statut zakłada, że radni pochylą się nad projektem uchwały przygotowanym przez społeczność lokalną, gdy ten zostanie podpisany przez co najmniej 300 osób.

Nowy statut zakłada również utworzenie nowej, stałej komisji Rady Miejskiej. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji będzie zajmowała się rozpatrywaniem skarg na działalność burmistrza, gminnych jednostek organizacyjnych oraz wniosków i petycji składanych przez obywateli.

Za uchwaleniem nowego statutu głosowali niemalże wszyscy radni. Dwój rajców (Karol Bielas, Edward Kóska) wstrzymało się od głosu.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.