Wiadomości

  • 7 września 2018
  • 12 września 2018
  • wyświetleń: 9437

[ZDJĘCIA] Pokaz ekologicznych technik palenia w piecu

Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszył się pokaz techniki ekologicznego rozpalania i palenia w piecu, zorganizowany przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Pokaz ekologicznych technik palenia w piecu - 09.09.2018 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Pokaz przeprowadzony został przy okazji Pikniku Rodzinnego "Przy Fontannie", odbywającego się w niedzielę 9 września.

Na zanieczyszczenie powietrza, związane z działaniem przydomowych kotłowni, wpływ ma nie tylko jakość używanego paliwa, ale i sposób palenia. W niedzielne popołudnie można było zobaczyć jak prawidłowo załadować palenisko pieca, jak go rozpalić i jak palić w piecu metodą "od góry", tak by proces spalania był możliwie najbardziej efektywny, a jednocześnie najmniej uciążliwy dla środowiska.

Filmy instruktażowe na temat ekologicznego i ekonomicznego zarazem palenia w przydomowej kotłowni można znaleźć w Internecie. W Czechowicach-Dziedzicach prowadzący pokaz specjalista na bieżąco odpowiadał na pytania i wątpliwości obserwujących go mieszkańców, którym przekazano również ulotki zawierające instrukcje na temat technik ekologicznego palenia. Nic jednak nie wyglądało bardziej przekonująco, niż różnica w spalinach wydobywających się z kominów użytych w pokazie piecyków.

Z komina załadowanego metodą tradycyjną pieca wydobywały się kłęby gęstego, gryzącego dymu. Z komina pieca zapalonego metodą "od góry" wydobywały się tymczasem trudne do zauważenia, gorące spaliny, świadczące o zachodzącym tam, dużo lepszym procesie spalania. W obu piecykach użyto oczywiście tego samego węgla.

Poznanie prawidłowych technik palenia w piecu pozwala na bardziej ekonomiczne i zarazem ekologiczne spalanie węgla, czy drewna, nawet w starszych typach pieców. Rozpalając palenisko metodą "od góry" obniżamy emisję pyłów o 50-80% i oszczędzamy nawet 1/3 paliwa. Pokaz skierowany był właśnie do tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy piecami starszych typów i stanowi jedynie uzupełnienie szerokich działań podejmowanych w Gminie Czechowice-Dziedzice na rzecz ograniczania niskiej emisji i poprawy czystości powietrza w trakcie sezonu grzewczego.

aka / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj