czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 18 września 2018
  • wyświetleń: 3526

Strażacy OSP Czechowice na manewrach ratowniczo-gaśniczych

W dniach 14-15 września jeden zastęp z jednostki OSP Czechowice brał udział w IV Podbabiogórskich Manewrach Ratowniczo-Gaśniczych organizowanych przez OSP Lachowice. Poniżej przedstawiamy relację strażaków.

OSP Czechowice
Strażacy OSP Czechowice na manewrach ratowniczo-gaśniczych. · fot. OSP Czechowice


W tym roku na 30 zgłoszonych drużyn na linii startu stawiło się 26 zastępów z dwóch województw oraz 5 powiatów na których czekało 10 zadań (4 nocne oraz 6 dziennych). Rozpoczęcie manewrów poprzedziło zgrupowanie wszystkich zastępów w KM PSP Sucha Beskidzka. Następnie wszystkie zastępy udały się alarmowo w asyście policji oraz motocyklistów pod remizę OSP Lachowice, gdzie miała miejsce odprawa dowódców i ok godziny 21.00 przystąpiliśmy do działań.

Zadanie pierwsze z jakim musieliśmy się zmierzyć to pożar budynku oraz udzielenie pomocy przedmedycznej osobie która została "wyniesiona" z tego pożaru. U nieprzytomnego poszkodowanego z stwierdzono oparzenia oraz nagłe zatrzymanie krążenia, błyskawicznie przystąpiono do wykonywania RKO. Po przywróceniu czynności życiowych, opatrzono rany oraz przygotowano i przekazano poszkodowanego do ZRM.

Kolejnym zadaniem było usunięcie samochodu i odblokowanie wyjazdu z garażu remizy OSP. Aby przesunąć pojazd trzeba było zmienić w nim jedno koło oraz wypchnąć pojazd po drewnianym podkładzie. Nam udało się to wykonać w ok 2:30 minuty.

Trzecim zadaniem tego wieczoru był wypadek samochodowy w którym udzielaliśmy pomocy dwóm poszkodowanym. U pierwszej poszkodowanej będącej w samochodzie nie stwierdzono obrażeń. Osoba ta w wyniku zdarzenia była w szoku, ale przekazała nam że samochodem podróżowały dwie osoby. Drugiego poszkodowanego odnaleziono kilka metrów dalej w krzakach. Poszkodowany ten miał przebite płuco oraz uraz nogi która to została przebita gałęzią. Gałąź została obcięta piłą łańcuchową a rana zabezpieczona. Poszkodowany został zaopatrzony i przygotowany do przekazania ZRM.

Czwartym zadaniem i ostatnim tego dnia a raczej nocy , gdyż była to już godzina ok 1:30 ;) zostaliśmy wysłani do wypadku w którym było dwóch poszkodowanych pracowników. Do dojeździe na miejscu okazało się że panowie pracowali na "zwyżce" która dotknęła sieci elektrycznej. W wyniku zdarzenia jedna osoba wypadła z kosza spadając kilka metrów doznając ciężkich obrażeń, druga osoba lekko poparzona była w szoku. Poszkodowany który spadł był nieprzytomny z otwartym złamaniem nogi oraz masywnym krwotokiem z przeciętej tętnicy. Niezwłocznie zatamowano krwotok oraz przystąpiono do wykonywania RKO. Po przywróceniu czynności życiowych poszkodowany został zabezpieczony i przekazany ZRM

Po kilku godzinach snu ok godziny 9:00 rozpoczęto zmagania z zadaniami dziennymi. Na ten dzień przygotowano 6 zadań.

Na początek zostaliśmy zadysponowany do Suchej Beskidzkiej do wypadku kolejowego w którym to pociąg uderzył w przeszkodę , poszkodowanym był maszynista oraz kierownik pociągu. Aby dostać się do poszkodowanych należało wejść po drabinie, zbić szybę i wejść przez okno do środka. Następnie zabezpieczyć pociąg odłączając zasilnie trakcji oraz otworzyć awaryjnie drzwi. Dopiero teraz dostęp do poszkodowanych mieli ratownicy który niezwłocznie udzielili im pomocy.

Drugim zadaniem w miejscowości Lachowice był wypadek na budowie gazociągu. Aby dostać się do poszkodowanego należało zrobić z drabiny DW10 pomost nad wykopem. Po sforsowaniu tej przeszkody przystąpiliśmy do pomocy poszkodowanemu u którego stwierdzono ukąszenie od jakiegoś owada w wyniku którego źle cię poczuł. Po zaopatrzeniu rany poszkodowany został przekazany ZRM.

Trzecie zadanie to zadanie sprawnościowe na czas. Czterech druhów musiało pokonać tor przeszkód.

Do czwartego zadania zostaliśmy zadysponowani do wypadku samochodu z udziałem traktora. Po dojeździe na miejsce stwierdzono są dwie osoby poszkodowane kierowca ciągnika oraz kierowca samochodu osobowego który jest zakleszczony we wraku. Aby dostać do wnętrza pojazdu i uwolnić kierowcę u którego stan zdrowia pogarszał się użyto narzędzi hydraulicznych. Po odcięciu dachu, można już było przy użyciu deski ratowniczej wydostać poszkodowanego z wraku i udzielić mu pomocy przedmedycznej. Zaopatrzony i zabezpieczony przekazany ZRM.

Piąte zadanie polegało na rozwinięciu ok 100 metrowej linii gaśniczej (linia główna + gaśnicza) a następnie ugaszeniu płonącego składu drewna. W trakcie działań na kierowcę-mechanika spada konar drzewa. Dwóch strażaków-ratowników wraca do kierowcy aby udzielić mu pomocy. Po usunięciu konaru okazuje się że złamaniu ulega dłoń kierowcy. Poszkodowany opatrzony , zabezpieczony na desce trafia w ręce ZRM.

I na koniec zmagań dostaliśmy test pisemny. Na 20 pytań poprawnie odpowiedzieliśmy na 18.

Po zakończonych zadaniach nastąpiło wręczanie nagród na których pojawili się przedstawiciele lokalnych władz, komendant KM PSP Sucha Beskidzka, kierownicy stacji pogotowania oraz sponsorzy i media.

Z niecierpliwością słuchaliśmy kiedy wyczytywane były kolejne miejsca i kolejne jednostki. W momencie ogłoszenia 5 miejsca już wiedzieliśmy że będziemy lepsi niżeli w poprzedniej edycji i tak też się stało uplasowaliśmy się na 4 pozycji co nas niezmiernie ucieszyło. Z roku na rok pniemy się w górę ( w 2016 - 8 miejsce, w 2017 - 5 miejsce ). Może w przyszłym roku będziemy w pierwszej trójce , kto wie, czas pokaże.

Tak prezentują się wyniki pierwszej dziesiątki:
1. OSP Bestwina
2. OSP Kobiernice
3. OSP Wieprz
4. OSP Czechowice
5. OSP Kuków
6. OSP Zabrzeg
7. OSP Czaniec
8. OSP Kryspinów
9. OSP Świętoszówka
10. OSP Białka

W tym roku drużynę OSP Czechowice reprezentowali: dh. Michał Szylder - dowódca, dh. Łukasz Dolecki - kierowca, dh. Tomasz Szylder - strażak/ratownik, dh. Jakub Gandor - strażak, dh. Dawid Konopka - strażak/ratownik, dh. Marcin Grądzki - strażak/ratownik.

aka / czecho.pl, źródło: ospczechowice.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.