czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 19 września 2018
  • wyświetleń: 1256

Posiedzenie zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów

W dniu 14 września w Bytomiu odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Podczas posiedzenia zostało przyjęte stanowisko dotyczące konieczności wprowadzenia zmian prawnych związanych z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym. Uzgodniono i przyjęto również stanowisko w zakresie wprowadzenia odrębnej taryfy dla jednostek ochotniczych straży pożarnej, w celu obniżenia wysokich kosztów energii oraz stanowisko dotyczące zmian w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Członkowie Zarządu dyskutowali w trakcie posiedzenia nt. stanu przygotowań do organizacji zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem prowadzonych rozmów była też akcja symbolicznego nasadzenia drzew w województwie śląskim, której celem jest uhonorowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Zarząd Związku. W jego ramach w kilkuset miejscach w 41 gminach województwa śląskiego od początku września br. są sadzone drzewa. Na rzecz tej akcji Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach przekazała nieodpłatnie 400 sadzonek drzew. Inicjatywa ta wpisuje się ogólnopolskie obchody setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

14 września odbyło się też wspólne posiedzenie Zarządów Związku Miast Polskich oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W jego trakcie debatowano m.in. nt. nowelizacji ustawy o finansach publicznych, ordynacji podatkowej oraz systemu wyrównawczego. Ustalono, że w najbliższych tygodniach zostanie przygotowane stanowisko Zarządów obu Związków ws. Koncepcji nowego prawa zamówień publicznych oraz propozycji zmian systemu wyrównawczego (w odniesieniu do założeń przygotowanych przez Bank Światowy z końcem sierpnia 2018 r.). Wspólne posiedzenie zostało poprzedzone nasadzeniem 10 dębów w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu, co stanowiło element wyżej wspomnianej akcji związanej z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.