czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 września 2018
  • 23 września 2018
  • wyświetleń: 6375

Kolejne oczyszczacze powietrza trafiły do przedszkoli

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj

12 oczyszczaczy powietrza o łącznej wartości 15 tysięcy złotych trafiło właśnie do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w Gminie Czechowice-Dziedzice. To kolejna już partia nowoczesnego sprzętu, dbającego o jakość i czystość powietrza w salach, w których przebywają najmłodsi mieszkańcy naszego miasta.

Reklama

Oczyszczacze powietrza w czechowickich przedszkolach - 09.2018 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Koszty zakupu kolejnych 12 oczyszczaczy powietrza dla oddziałów przedszkolnych i przedszkoli w Gminie Czechowice-Dziedzice zostały tym razem pokryte z darowizny na rzecz gminy, przekazanej przez Fundację "LOTOS", w kwocie 15 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że w lutym tego roku przeprowadzony został pierwszy etap zadania polegającego na wyposażeniu Żłobka Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach oraz placówek przedszkolnych w oczyszczacze powietrza. Wówczas gmina zakupiła 17 takich urządzeń, również za kwotę 15 tysięcy złotych, a środki finansowe pochodziły z rezerwy burmistrza Czechowic-Dziedzic. W zakup urządzeń czyszczących powietrze w czechowickich przedszkolach oraz żłobku Gmina Czechowice-Dziedzice zainwestowała już w sumie 30 tysięcy złotych.

12 nowych oczyszczaczy powietrza trafiło do następujących przedszkoli i zespołów szkolno-przedszkolnych: ZSP 1, ZSP 2, PP 2, PP 3, PP 5, PP 6, PP 8, PP 9, PP 10, PP 11, PP Ligota oraz PP Zabrzeg. W opinii dyrektorów wyposażanych w urządzenia placówek, podejmowane przez gminę działania, spotykają się z dużym zadowoleniem wyrażanym przez rodziców dzieci uczęszczających do czechowickich przedszkoli.

- W obecnym rozdaniu otrzymaliśmy już drugi oczyszczacz powietrza. Posiadanie drugiego urządzenia znacznie ułatwi nam teraz oczyszczanie powietrza w poszczególnych salach, gdyż nie będzie potrzeby przenoszenia oczyszczacza pomiędzy parterem i piętrem. Posiadanie drugiego oczyszczacza pozwoli nam również na wydłużenie pracy urządzeń w poszczególnych salach. Bardzo nas to cieszy, bo jesteśmy właśnie u progu kolejnego sezonu grzewczego, a nasze przedszkole otoczone jest zabudową jednorodzinną i przez okna - a wietrzenie pomieszczeń jest przecież koniecznością - dostają się do sal cząstki pyłu zawieszonego, związanego z niską emisją - mówi Mariola Pawełek, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 11 w Czechowicach-Dziedzicach - Informacja o tym, że powietrze w salach, w których przebywają dzieci oczyszczane jest przez specjalne urządzenia, spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony rodziców.

Zalety urządzeń oczyszczających powietrze, zwłaszcza w salach, w których czas spędzają w grupach małe dzieci, trudne są do przecenienia. Każdy człowiek robi średnio 900 wdechów na godzinę. Wprowadzamy do płuc ok. 7,5 litra powietrza na minutę, czyli ponad dziesięć tysięcy litrów powietrza na dobę. Szkodliwe, zawarte w powietrzu pyły, obniżają odporność dziecka i zwiększają ryzyko zachorowania. Oczyszczacz powietrza usuwa tymczasem do 99,97 proc. typowych alergenów unoszących się w powietrzu, takich jak: bakterie, wirusy, pyłki, kurz, roztocza oraz sierść zwierząt. Nie bez znaczenia - zwłaszcza teraz w sezonie grzewczym - jest zdolność urządzenia do usuwania z powietrza cząsteczek PM2,5. Cząsteczki PM2,5 są bardzo groźne dla zdrowia każdego z nas, a zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia są najbardziej szkodliwe spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Cząsteczki te, to nic innego jak drobnocząsteczkowy pył zawieszony w powietrzu, który jest niewidzialny dla nas, gdyż jego cząsteczki mają średnicę nie większą niż 2,5 mikrometra. Do pomieszczeń mogą się one tymczasem dostawać z zewnątrz, w trakcie ich wietrzenia (otwieranie okien) oraz stale - poprzez wentylację.

- Nie jest tajemnicą, że Czechowice-Dziedzice, podobnie jak większość polskich miast, borykają się z problemem smogu w trakcie sezonu grzewczego, trwającego w naszej strefie klimatycznej przez ponad pół roku. Dzieci w wieku przedszkolnym szczególnie narażone są na zanieczyszczenia powietrza, które skutkują alergiami oraz różnego rodzaju schorzeniami górnych dróg oddechowych, w tym astmy. Wychodząc naprzeciw potrzebom Gmina Czechowice-Dziedzice wyposażyła swoje placówki przedszkolne oraz Żłobek Miejski w sumie już w 29 nowoczesnych oczyszczaczy. Dla nas to inwestycja w zdrowie najmłodszych mieszkańców naszej gminy - dodaje Mirosław Olek, Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach - Rozpoczęcie całej akcji było możliwe dzięki przychylności burmistrza Mariana Błachuta, który uruchomił na nią środki ze swojej rezerwy budżetowej.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Czechowicach-Dziedzicach" podaj