Wiadomości

  • 3 października 2018
  • 7 października 2018
  • wyświetleń: 15944

[ZDJĘCIA] Pomnik Wolności jest już gotowy. Monument robi wrażenie!

Zgodnie z harmonogramem idą prace związane z budową Skweru Stulecia, na którym stoi już monumentalny Pomnik Wolności. Otwarcie placu wraz odsłonięciem odbudowanego pomnika nastąpi w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomnik Wolności - 25.09.2019 · fot. czecho.pl


Na Skwerze Stulecia trwają ostatnie prace brukarskie. Niebawem na teren budowy wejdzie firma, która zagospodaruje plac zielenią. Posadzone zostaną drzewa liściaste, krzewy oraz kwiaty. Wykonane zostaną również trawniki darniowe (trawa z rolki).

Jak informuje Wydział Inwestycji i Zarządu Drogami, wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Plac powinien być gotowy na listopadowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już kilka tygodni temu zakończył się montaż pomnika. Od frontu na obelisku umieszczono te same elementy, które pomnik posiadał przed zburzeniem, czyli medalion z popiersiem Józefa Piłsudskiego, godło Polski oraz napis: "Nie damy ziemi skąd nasz ród" z dopiskiem 1918 - 2018.

Z tyłu monumentu znajduje się herb Czechowic-Dziedzic oraz napis "Pro Memoria. Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. A.D. 2018". Na plincie umieszczono dwie alegoryczne figury legionisty i górnika-powstańca.

Pomnik Wolności - 25.09.2019
Pomnik Wolności - 25.09.2019 · fot. czecho.pl


Pierwotny Pomnik Wolności ufundowany został przez społeczeństwo gminy Czechowice-Dziedzice w 10-lecie wymarszu ochotniczego do Legionów pod komendą A. Janika w obronie granic Rzeczypospolitej pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego w roku 1914. Pomnik usytuowany był vis-a-vis dworca PKP, miejsce to ówcześnie służyło społeczeństwu do zgromadzeń publicznych.

Plac Wolności był w dwudziestoleciu międzywojennym miejscem wielu ważnych patriotycznych uroczystości. Tutaj obchodzono rocznice Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości 11 Listopada oraz rocznice legionowe. Te ostatnie były bardzo ważne dla mieszkańców naszego miasta, wszak 40 ochotników już 25 sierpnia 1914 roku wyruszyło z Dziedzic i Czechowic do Legionów Piłsudskiego. Po tuż wybuchu II wojny światowej pomnik został zburzony przez Niemców.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.