Wiadomości

  • 10 października 2018
  • wyświetleń: 6557

Anna Szostak-Myrczek nominowana do Nagrody im. ks. Józefa Londzina

Do XX edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina samorząd gminy Czechowice - Dziedzice nominował Annę Szostak - Myrczek.

Anna Szostak-Myrczek
Anna Szostak-Myrczek · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Anna Szostak-Myrczek, dyrygentka o niezwykle szerokim i zróżnicowanym emploi artystycznym, znana jest polskim i zagranicznym melomanom jako dyrektor Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", który powołała w roku 1990. Twórczyni artystycznego profilu zespołu, z którym dokonała ogromnej liczby nagrań i koncertów, realizuje projekty autorskie, indywidualne, jak i powiązane z renomowanymi światowymi grupami czy festiwalami. Z owych współdziałań na koneserskim poziomie wykonawczym dość przypomnieć występy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, London Philharmonic Orchestra, Le Parlement de Musique, London Baroque, Akademie für Alte Musik Berlin, Emmą Kirby, Iwanem Monighettim, Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Pawłem Gusnarem, na międzynarodowych festiwalach o wybitnych korzeniach i sławie - Festiwal Muzyki Współczesnej ISCM - World Music Days w Wiedniu i we Wrocławiu, Ile-de-France w Paryżu, Sounds New Contemporary Music Festival w Canterbury, Musik: Landschaft Westfalen w Münster, Caminantes - silenzi di un nuovo tempo we włoskim Feltre, Festiwal Flandryjski w Brukseli, Aksamitna Kurtyna we Lwowie, Le Sion w Izraelu, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Gaude Mater w Częstochowie, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach czy wielokrotnie goszczące Annę Szostak i jej Zespół forum Warszawskiej Jesieni i Festiwalu im. L. van Beethovena w Warszawie.

Anna Szostak-Myrczek
Anna Szostak-Myrczek · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


To tylko skromny wybór na użytek tej krótkiej prezentacji - a dotyczy zaledwie fragmentu z rozległych działań Dyrygentki. Wśród nich, niepoślednim zadaniem jest inspirowanie współczesnych twórców do nowych dzieł chórowych a także wykonawstwo ich muzyki, wymagające często nowatorskiego podejścia do materii nutowej i dźwiękowej. Ponad 250 prawykonań: plon to nadzwyczajny, często sygnowany osobistymi dedykacjami! Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Paweł Szymański, Stanisław Krupowicz, Ryszard Gabryś, Paweł Łukaszewski, Paco Peña, Marcel Pérès, Agata Zubel - to ledwie reprezentacja grona Autorów, którzy powierzyli swe partytury Annie Szostak. Dorobek zaś nagraniowy Anny Szostak - to ogrom rejestracji radiowych, koncertowych oraz kilkanaście płyt pod jej ręką, w tym nominowane do fonograficznej Nagrody Fryderyka krążki z muzyką staropolską.

Od 2014 r. Anna Szostak realizuje wraz z Cameratą Silesią swój autorski cykl koncertowy w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, przedstawiając zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno muzykę poważną jak i tę z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Anna Szostak-Myrczek
Anna Szostak-Myrczek · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Jest Anna Szostak-Myrczek laureatką wielu odznaczeń i nagród: to m.in. Nagroda im. Jerzego Kurczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki (2004), Tytuł Honorowy CZECHOSŁAW 2014 za całokształt osiągnięć artystycznych, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015), Nominacja do Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku (2015), Perła honorowa w dziedzinie kultury za wybitne osiągnięcia(2016), Nagrody Muzyczne "Fryderyk" (1997) i wielokrotne nominacje, Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji (2018), Nagroda Promotio Urbis za zasługi dla Gminy Czechowice-Dziedzice (2018).

Anna Szostak-Myrczek
Anna Szostak-Myrczek · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Absolwentka Wydziału Artystycznego w Uniwersytecie Śląskim, jest pedagogiem tej uczelni, doktorem habilitowanym sztuki w zakresie dyrygentury. Urodzona w Czechowicach-Dziedzicach, tam zamieszkuje ze swą muzyczną rodziną, dobrze czując się w tym przyjaznym muzyce mieście, w którym stawiała kiedyś śmiałe kroki chórmistrzowskie, zakładając pierwszy swój autorski zespół i przewodząc Czechowickim Madrygalistom. Niektórzy z tamtych śpiewaków pozostają nadal przy charyzmatycznej Dyrygentce, gotowi do wciąż nowych wyzwań artystycznych. Taka siła przyciągania płynie zapewne z satysfakcji uczestniczenia w tym, co celnie określił wytrawny muzykolog, pisarz-eseista Bohdan Pociej: "Słuchając Cameraty mam wrażenie, że w każdym z utworów spełnia się jego postać idealna". Stoi zaś za ową doskonałością - talent, pasja i intuicja niezwykłej przewodniczki tej wspaniałej Grupy.

aka / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.