Wiadomości

  • 19 października 2018
  • 21 października 2018
  • wyświetleń: 5443

Wybory samorządowe: jak głosować, aby nasz głos był ważny?

Mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice w tym roku wybierają samorządowców. Jak będzie przebiegać głosowanie, co koniecznie trzeba zabrać ze sobą, a także czym będą różniły się karty do głosowania? O tym wszystkim poniżej.Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Głosować będzie można od godziny 7.00 rano do godziny 21.00 w specjalnie przygotowanych obwodowych komisjach wyborczych na terenie całej gminy. Idąc głosować, koniecznie trzeba ze sobą zabrać dowód tożsamości ze zdjęciem. Na jego podstawie zostaną wydane karty do głosowania.

Podczas wyborów samorządowych odbywa się kilka głosowań. Wyborcom przypominają o tym różne kolory kart. Wybieramy radnych różnych szczebli samorządu terytorialnego oraz burmistrza.

Na karcie różowej będziemy wybierać burmistrza Czechowic-Dziedzic. W tych wyborach do otrzymania mandatu wymagana jest bezwzględna większość głosów (50% + 1 głos). Jeżeli żaden kandydat jej nie uzyska, do drugiej tury przechodzą dwie osoby z najlepszymi wynikami.Karta biała dotyczy wyboru do rady miejskiej, obowiązuje tu ordynacja proporcjonalna. Pozwala ona zdobywać mandaty z jednego okręgu wyborczego różnym komitetom, przez co dokładniej odwzorowuje preferencje wyborców.

Na żółtych kartach wypisane zostaną imiona i nazwiska kandydatów do rady powiatu. Ostatnia karta, w kolorze niebieskim, służy do głosowania na kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. W obu przypadkach głosowanie odbywa się w dotychczasowej formie, a mandaty radnych zdobędzie kilku kandydatów (liczba zależna od okręgu).

W każdym z powyższych głosowań, aby głos był ważny, można zaznaczyć "X" tylko przy jednym z kandydatów.Reguły organizowania i przeprowadzania wyborów samorządowych zmieniły się na początku tego roku w związku z uchwaleniem Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Ustawa ta wprowadziła m.in.
  • pięcioletnią (zamiast czteroletniej) kadencję władz samorządowych,
  • dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów (liczoną od tegorocznych wyborów),
  • rezygnację z jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach pow. 20 tys. mieszkańców (zostaną zastąpione systemem proporcjonalnym, tak jak było w 2010 r.),
  • zakaz "podwójnego kandydowania", czyli ubiegania się jednocześnie o mandat wójta oraz radnego (poza funkcją radnego w tej samej gminie).

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.