czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 października 2018
  • wyświetleń: 10098

To już 39 lat od katastrofy górniczej w KWK Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

30 października 1979 r. w Kopalni Węgla kamiennego "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach miała miejsce katastrofa górnicza, jeden z najtragiczniejszych wypadków w górnictwie.

To już 39 lat …. · fot. Jerzy Zużałek


Na głębokości 460 metrów pojawił się ogień w rejonie przenośnika taśmowego zainstalowanego w upadowej transportowej. Jego najbardziej prawdopodobną przyczyną było zapalenie się taśmy przenośnika od urządzenia napędzającego taśmociąg, po zablokowaniu biegu taśmy. Pożar odciął pod ziemią i pozbawił życia 22 zatrudnionych w tym rejonie górników.

Mieszkańcy miasta dotąd wspominają mszę odprawioną w kopalni przez bp. Czesława Domina z Katowic w pierwszą rocznicę katastrofy, na którą przybyli wierni z całej okolicy. Przypominają też, że katastrofa z 1979 r. była inspiracją dla projektu pobliskiego kościoła św. Barbary - poświęconego w 1992 r. Projektant, Antoni Czernow, tak ukształtował bryłę świątyni, by przypominała płomienie.

W asyście warty honorowej pełnionej przez ratowników górniczych, jak co roku, Zarząd, Dyrekcja, kierownictwo Przedsiębiorstwa Górniczego SILESIA, przewodniczący organizacji związkowych działających przy PG SILESIA, pracownicy kopalni oraz burmistrz Marian Błachut wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym i zastępcą burmistrza Pawłem Mrowcem złożyli w 39 rocznicę tego bolesnego wydarzenia wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w kopalni Silesia.

Jerzy Zużałek

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj