czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 listopada 2018
  • wyświetleń: 2958

Poznaliśmy laureata XX edycji Nagrody im. księdza Londzina

Laureatem XX, jubileuszowej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina został Roman Pękala nominowany przez samorząd gminy Porąbka.

Gala XX edycji Nagrody im. księdza Londzina - 26.10.2018 · fot. J.Jesionka, M.Więzik / Starostwo Powiatow w Bielsku-Białej


Uroczystość miała miejsce 26 października w Teatrze Polskim w Bielsku - Białej. Gala rozpoczęła się koncertem Zespołu Regionalnego "Jasieniczanka" pod kierownictwem Marii Szubert.

- Uroczystość wręczenia Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina w sposób symboliczny zamyka także obchody dwudziestolecia istnienia powiatu bielskiego. W tym czasie dopracowaliśmy się szeregu imprez kulturalnych, które na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń społeczno - kulturalnych powiatu bielskiego. Do takich prestiżowych imprez niewątpliwie należy nasza dzisiejsza uroczystość. Organizowana już po raz dwudziesty w niezmiennej formule, a mianowicie władze samorządowe gmin nominują kandydatów do Nagrody, a Kapituła wybierała tą jedną osobę, która otrzyma medal z wizerunkiem księdza prałata Józefa Londzina. Sam patron Nagrody, urodzony w Zabrzegu przez te dwadzieścia lat istnienia Nagrody stał się nam bardziej znany - jakby bliższy - mówił starosta bielski Andrzej Płonka.

Starosta powitał zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło Stanisława Szweda wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, posłów Mirosławy Nykiel, Jacka Falfusa, Mirosława Suchonia i Jerzego Jachniaka, Ewy Żak radnej Sejmiku Wojewódzkiego, prezydenta miasta Bielska - Białej Jacka Krywulta, radnych Rady Powiatu na czele z przewodniczącym Janem Borowskim, przedstawicieli samorządów gminnych, organizacji społecznych, instytucji kultury i mediów.

Werdykt Kapituły tradycyjnie ogłosiła jej przewodnicząca Alina Świeży - Sobel. Laureatem tegorocznej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina został Roman Pękala - muzyk, emerytowany nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Żywcu, od 1972 roku instruktor muzyczny w Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce, a od roku 1981 do chwili obecnej kapelmistrz Orkiestry Dętej. Orkiestra pod jego batutą bierze udział w różnego rodzaju festiwalach i przeglądach, zdobywając czołowe miejsca. Orkiestra uświetnia uroczystości powiatowe, gminne, lokalne oraz reprezentuje gminę Porąbka i powiat bielski poza granicami kraju. Wychowuje młode pokolenia muzyków - 3/4 członków orkiestry to młodzi ludzie. Aktywnie współpracuje z zespołami folklorystycznymi. W latach 1972-2000 był członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca "Pilsko" w Żywcu.

Od 1995 roku jest kierownikiem muzycznym Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Porąbczanie" w Porąbce. W zespole tym prowadzi akompaniament, klasę śpiewu i kapelę. Corocznie organizuje nabór dzieci i młodzieży do nauki na instrumentach dętych oraz do nauki tańca i śpiewu do zespołu regionalnego. Angażuje się także w działalność społeczną i samorządową. Dwie kadencje był członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddziału w Bielsku-Białej, członkiem zarządu i v-ce prezesem do spraw orkiestr. Od wielu lat społecznie udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich w Porąbce, prowadząc zajęcia śpiewu. Od 2000 roku działa w Towarzystwie Przyjaciół Porąbki i Radzie Sołeckiej. Cztery kadencje był radnym Rady Gminy Porąbka.

Odznaczony Honorowym odznaczeniem "Zasłużony Działacz Kultury", Złotą Odznakę Honorową "Za Zasługi Dla Województwa Bielskiego", Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Województwa Śląskiego", Medalem 60-lecia "Cepelia" w Warszawie, Medalem Pamiątkowym "Zasłużony dla Kultury Ludowej", Brązową, Srebrną, Złotą, i Złotą z Laurem Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Poprzez swoją aktywną działalność integruje nie tylko mieszkańców Gminy Porąbka, ale również powiatu bielskiego. Z jego talentu muzycznego i doświadczenia w tej dziedzinie skorzystało wiele osób, szczególnie młodych wychowanków. Na uroczystości z dumą podkreślano, że pan Pękala, jako nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu, miał wpływ na rozwój artystyczny międzynarodowej klasy muzyków jakimi są bracia Golec.

Wyróżnienia laureatowi Romanowi Pękali i wszystkim nominowanym: Marianowi Firgankowi z gminy Bestwina, Alicji Gruszeckiej z gminy Buczkowice, Anny Szostak - Myrczek z gminy Czechowice - Dziedzice, Rudolfowi Budnemu z gminy Jasienica, Stanisławie Duraj z gminy Jaworze, Benedyktowi Gawędzie z gminy Kozy, Janowi Mysłajkowi ze Szczyrku, Zespołowi Regionalnemu Pieśni i Tańca "Wilamowice" nominowanemu przez samorząd gminy Wilamowice i Grzegorzowi Gaborowi z gminy Wilkowice, wyróżnienia i dyplomy gratulacyjne wręczali przewodnicząca Kapituły Nagrody i starosta bielski.

Zabierając głos minister St. Szwed przypomniał, że przez dwadzieścia lat powiatu poznaliśmy prawie 200 wyjątkowych, aktywnych ludzi, którzy zasługują w pełni na szacunek i podziw. Natomiast Marek Studenski generalny wikariusz Kurii Bielsko - Żywieckiej, i podkreślił, że należy sobie uświadomić, szukając szczęścia wszyscy zapominamy, że jest ono skutkiem ubocznym życia, Nominowani do nagrody im. ks. Londzina pokazują, że im więcej w życiu celu, sensu, miłości, działania na rzecz innych, tym więcej szczęścia, a im więcej jego poszukiwania, tym więcej rozczarowań. Poprzez przykład pięknego życia nominowanych, mogliśmy skorzystać z tej lekcji - powiedział ks. Studenski.

Wspaniałym dopełnieniem powiatowego święta był występ Anny Wyszkoni wraz z zespołem, który dostarczył uczestnikom jubileuszowej edycji wielu radości, wzruszeń, emocji i niezapomnianych doznań.

Alina Macher, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.