czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 26 lutego 2003
  • wyświetleń: 840

Potrzeba chęci i walki

Problematyka Unii Europejskiej, integracji, wejścia Polski do Wspólnoty jest dzisiaj wszechobecna. Każdego dnia media podają na ten temat wiele informacji. Cóż jednak jest bardziej ciekawego, atrakcyjnego dla przyszłych obywateli zjednoczonej Europy, którzy tutaj dzisiaj z nami są, niż kontakt bezpośredni, rozmowa z osobami, które na co dzień zajmują się tą tematyką? - powiedział podczas otwarcia I Forum Europejskiego dyrektor Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 1 Wojciech Mik.
W środę, 19 lutego, w szkole rozpoczął się cykl spotkań poświęconych Unii Europejskiej. Podczas rozmów o Unii uczniowie serwowali własne wypieki i śląski żurek.

Co z tego wynika?

Dr Jan Olbrycht, wykładowca bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej, były marszałek sejmiku wojewódzkiego tłumaczył młodym ludziom, co wynika z rozmów, które dotyczą Unii Europejskiej. - Dyskusja, która toczy się wokół UE o strukturach, podejmowanych decyzjach bywa tak skomplikowana, że próbujemy tłumaczyć sobie na czym to polega. To bardzo trudne zagadnienia. Tak wielu nie może zrozumieć polskiej administracji, a co dopiero z administracją europejską, która jest sto razy bardziej skomplikowana.
Ten etap wchodzenia do Unii, w którym teraz jesteśmy, jest trudny, kolejny - po naszym wejściu - będzie jeszcze trudniejszy. Wymyślono taką konstrukcję, że każdy kraj ma swoją gospodarkę i płynące z tego finanse. Do wspólnej kasy bogatszy daje więcej, biedniejszy mniej. Na stół dajemy kasę.

I teraz musi zapaść decyzja, jak rozdajemy te wspólne pieniądze. Równo? Jeżeli mamy iść razem, to solidarnie: bogatsi muszą pomagać biedniejszym. Czy bogatszym się to opłaca? Tak. Oni w całości są w stanie lepiej rozegrać tę grę. Iść w pojedynkę im się nie opłaca. Idziemy do Unii po to, by stać się bogatszym, inaczej byłoby to tylko żebranie o pieniądze. Ważne jest jednak, by zdolni ludzie potrafili podejmować trafne decyzje. Potrzeba chęci, odwagi i walki. Trzeba myśleć, co będzie za 10, 20 lat - mówił dr Olbrycht.
Młodzi ludzi z wypiekami na twarzach słuchali wykładu, później posypał się grad pytań. Gimnazjaliści pytali o pracę, bezpieczeństwo, edukację. Każdy chciał dowiedzieć się, co dla niego zmieni się na lepsze. Bo tylko ten scenariusz był brany pod uwagę - że dla naszego kraju wejście do struktur europejskich oznacza coś lepszego. Choć w trakcie debaty uczniowie nie ukrywali również swoich obaw przed wejściem do UE.

więcej czytaj w papierowym wydaniu gazety (str. 13)

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.