czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 25 listopada 2018
  • 27 listopada 2018
  • wyświetleń: 9127

Co dalej z pomnikiem Braterstwa Broni? Czy zostanie wyburzony?

Jaka przyszłość czeka pomnik Braterstwa Broni, stojący z biegu ulic Niepodległości i Słowackiego? Monument wciąż rozbudza wiele dyskusji, ale są wątpliwości czy - jak uważają zwolennicy jego usunięcia - symbolizuje on komunizm lub inny ustrój totalitarny.

pomnik Braterstwa Broni 2017
Co dalej z pomnikiem Braterstwa Broni? Czy zostanie wyburzony? · fot. czecho.pl


W sprawie kontrowersyjnego pomnika do burmistrza Czechowic-Dziedzic napisał jeden z mieszkańców. Jego list oraz odpowiedź Mariana Błachuta ukazały się na stronie Urzędu Miejskiego.

- W myśl ustawy o dekomunizacji z czerwca 2017 roku, znowelizowanej 21 Października 2017 roku, o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, pomnik "Braterstwa Broni" w Czechowicach-Dziedzicach, u zbiegu ulic Słowackiego i Niepodległości powinien zostać usunięty do dnia 21 października 2018 roku, a mimo to dalej tam stoi, mimo że jest już połowa listopada 2018 roku - napisał pan Rafał, a w dalszej części dopytał kiedy pomnik zostanie zburzony lub usunięty.

Burmistrz Marian Błachut odpowiedział, że w poruszonej sprawie pismem z dnia 18 października Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach powiadomił o wszczęciu postępowania administracyjnego, którego celem jest stwierdzenie czy pomnik Braterstwa Broni podlega usunięciu z uwagi na przywołaną ustawę, a następnie wydanie ewentualnego nakazu usunięcia obiektu.

- W związku z powyższym Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach czeka na rozstrzygnięcie prowadzonego postępowania i ustosunkuje się do podjętej w tej sprawie decyzji - wyjaśnia burmistrz Czechowic-Dziedzic.

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.