czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 28 listopada 2018
  • wyświetleń: 3306

Jak odszukać numer księgi wieczystej?

Artykuł sponsorowany:

Numer księgi wieczystej jest informacją niezbędną, jeśli do danej księgi chcemy zajrzeć i sprawdzić stan prawny nieruchomości.

silnet
fot. Fotolia


Dlaczego księga wieczysta jest tak istotnaJeśli chcemy wynająć albo kupić mieszkanie lub inną nieruchomość, powinniśmy upewnić się co do jej stanu prawnego i przede wszystkim sprawdzić, kto jest jej właścicielem. Zapewnienia, że nieruchomość należy do kogoś konkretnego zdadzą się na nic, jeśli w księdze wieczystej ujawnione są inne dane. Istnieje bowiem zasada domniemania zgodności treści księgi z rzeczywistym stanem prawnym, oznaczająca, że za wiążące uznaje się informacje wprowadzone do księgi.

Czym więc jest księga? Stanowi ona dokument, w którym znajdują się wszystkie informacje dotyczące danej nieruchomości - mieszkania, domu, działki, lokalu użytkowego itd. W księdze znajdziemy dane m.in. na temat położenia i wielkości nieruchomości. Jednak jedną z istotniejszych informacji, które są umieszczone w tym dokumencie, jest ta dotycząca właściciela nieruchomości. W przypadku osoby fizycznej jest ona wymieniona z imienia i nazwiska (właścicieli może być kilku). Równie istotny jest dział IV księgi wieczystej, w którym wpisane są ewentualne hipoteki ustanowione na nieruchomości.

Kiedy potrzebna jest nam księga wieczystaKsięga wieczysta przydaje się w wielu sytuacjach. Koniecznie trzeba zweryfikować jej treść w momencie kupna nieruchomości, żeby nie narażać się na proces sądowy w momencie, gdy pojawi się osoba rzeczywiście uprawniona. Do księgi zaglądamy też gdy ma miejsce postępowanie spadkowe obejmujące daną nieruchomość. Jeśli chcemy wynająć mieszkanie lub otrzymujemy darowiznę - również powinniśmy sprawdzić stan prawny.

Szukanie numeru księgi wieczystejNie zawsze mamy numer księgi. Jeśli jednak znamy numer działki lub adres nieruchomości, możemy za pomocą portalu Ksiegiwieczyste.pl znaleźć interesujący nas numer KW. Same księgi są jawne, możemy je bez problemu przejrzeć - wszystkie prowadzone są w wersji elektronicznej, a to oznacza że ich treść można przeglądać także w Internecie. Żeby jednak sprawdzić akta księgi potrzebny będzie uzasadniony wniosek i wizyta w Sądzie Rejonowym właściwym miejscowo.

Możemy także udać się do Powiatowego Urzędu Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w celu uzyskania dokumentu, na którym ujawniony będzie również numer KW danej nieruchomości. Informację tę uzyskamy jednak tylko wtedy, gdy wraz ze złożonym wnioskiem uzasadnimy nasz interes prawny do nieruchomości. Każdy z tych sposobów jest równie dobry, warto jednak zacząć od Internetu. W ten sposób najszybciej i najłatwiej uzyskamy potrzebne nam informacje - bez wychodzenia z domu i czekania w urzędowych kolejkach.