czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 29 listopada 2018
  • wyświetleń: 897

Zabieg na zaćmę - dlaczego warto szukać alternatyw dla zabiegu NFZ

Materiał partnera:

Zaćma to problem, który zgodnie ze statystykami GUS może dotykać dziś nawet 800 tysięcy do miliona pacjentów w całej Polsce. Największą grupą narażoną na kataraktę są osoby starsze, po 65 roku życia, u których mętnienie soczewki wiąże się z naturalnymi procesami starzenia się i słabnięcia poszczególnych elementów budulcowych oka. Na szczęście dla pacjentów możliwe jest dziś wykonywanie zabiegów usunięcia zaćmy w ramach NFZ, a więc całkowicie za darmo. Problemów z takim trybem operacji jest jednak równie wiele, co często posuwa pacjentów w stronę innych opcji leczenia. Dlaczego w przypadku zabiegu na zaćmę warto poszukiwać alternatywnych rozwiązań dla zabiegu na NFZ?

Unikanie kolejek na NFZJednym z największych mankamentów leczenia zaćmy w ramach NFZ zdają się być niekończące się kolejki, które narażają pacjentów nie tylko na ogromny stres związany z oczekiwaniem na operację, ale także na ciągłe postępowanie choroby, która może doprowadzić przecież do całkowitej utraty wzroku.

Niestety, ze względu na ograniczenia budżetowe przyznawane na ten rodzaj operacji poszczególnym placówkom, w wielu szpitalach operujących w ramach NFZ pacjenci muszą czekać na usunięcie zaćmy od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Kolejki objęły już placówki w całym kraju i na chwilę obecną nie zdają się maleć, choć pacjentów wciąż przybywa. Ze względu na starzejące się społeczeństwa w krajach rozwiniętych, liczba osób znajdujących się w grupie ryzyka rośnie na całym świecie, dlatego też umiejętne radzenie sobie z kolejkami do operacji najczęściej występującej wśród osób starszych choroby oczu powinno być dziś priorytetem.

silnet


Szczęśliwie, pacjenci w Polsce mogą korzystać dziś z kilku alternatywnych rozwiązań pozwalających im ominąć kolejki do operacji zaćmy w ramach NFZ. Pierwszą z nich jest oczywiście skorzystanie z leczenia prywatnego, choć to w przypadku grupy najbardziej narażonej na zaćmę nie zawsze jest możliwe. Podstawowy zabieg z wszczepieniem standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej białej to koszt około 2-2,5 tysiąca złotych, a wraz z wzrostem jakości soczewki rosną też koszty zabiegu.

Inną opcją, cieszącą się obecnie największą popularnością jest korzystanie z leczenia w klinikach czeskich, które operują zaćmę na podstawie Dyrektywy Transgranicznej. NFZ zwraca tu pacjentom koszt podstawowego leczenia (a więc operacji zaćmy z wszczepieniem soczewki standardowej), a pacjent ma możliwość dopłaty do lepszej soczewki nie ponosząc za nią nawet połowy kosztów, które musiałby ponieść w leczeniu prywatnym.

Możliwość wyboru lepszej jakościowo soczewki wewnątrzgałkowejLeczenie zaćmy za granicą lub w klinikach prywatnych to też jedyna sytuacja, w której pacjenci mogą wybrać wariant soczewki wewnątrzgałkowej, jaka zostanie wszczepiona im po operacji. W podstawowej formie zabiegu oferowanej przez NFZ pacjent otrzymuje standardową soczewkę sferyczną jednoogniskową, która choć wpływa na poprawę wzroku w stosunku do jego jakości przed operacją, w praktyce wymaga dodatkowego wsparcia ze strony okularów korekcyjnych aby pacjent mógł osiągnąć pełną ostrość wzroku w każdej odległości. NFZ nie pozwala jednak, by pacjenci do lepszych soczewek dopłacali, ograniczając tym samym ostateczną jakość zabiegu do absolutnego minimum. Wcale tak być nie musi.

Zarówno kliniki prywatne jak i zagraniczne oferujące leczenie w ramach Dyrektywy Transgranicznej posiadają dziś pełną ofertę wysokiej jakości soczewek wewnątrzgałkowych, które mogą nie tylko chronić oko przed szkodliwymi promieniami UV (soczewki żółte), czy korygować astygmatyzm (soczewki toryczne), ale też gwarantować lepszą jakość widzenia po operacji nie wymagającą dodatkowej korekcji okularowej. Te ostatnie, soczewki wieloogniskowe imitują właściwości akomodacyjne oka, pozwalając na ostre widzenie zarówno do bliży, jak i do dali, dzięki czemu pacjenci mogą swobodnie spoglądać na świat bez dodatkowego wspomagania się okularami.

silnet


Specjalistyczna opieka przed i po zabieguDo zalet alternatywnych dla leczenia zaćmy na NFZ rozwiązań, w tym leczenia zaćmy w OneDayClinic należy zdecydowanie wymienić też specjalistyczną opiekę. Choć wiele publicznych szpitali w dalszym ciągu oferuje hospitalizację i zajmuje się pacjentem wyłącznie w trakcie operacji, pozostawiając wszelkie kontrole w rękach lekarza okulisty, w klinikach czeskich pacjent może liczyć na pełną opiekę w trakcie całego procesu leczenia.

Operacja usunięcia zaćmy jest dziś na tyle małoinwazyjna, że hospitalizacja nie jest tu potrzebna. Pacjenci korzystający z oferty OneDayClinic mogą za to przenocować po zabiegu w pobliskim hotelu, tak by stawić się na badanie kontrolne dzień później. Klinika sprawuje opiekę nad procesem ich leczenia do samego końca, dlatego też w razie jakiegokolwiek problemu czy powikłań po operacji, pacjenci nie są tu zostawiani sami sobie. Dodając do tego fachową obsługę lekarską i pielęgniarską, możliwość wyboru soczewek i brak kolejek, nic dziwnego że alternatywy dla leczenia na NFZ stają się powoli popularniejsze niż leczenie w szpitalach publicznych.