Reklama

Wiadomości

  • 8 grudnia 2018
  • 9 grudnia 2018
  • wyświetleń: 2528

Od niedzieli będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich

W niedzielę, 9 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy na kolei. Wśród przygotowanych nowości znajdą się nie tylko dodatkowe pociągi na już obsługiwanych liniach, ale również całkiem nowe połączenie. Tym samym liczba obsługiwanych tras wzrośnie do trzynastu.

nowy rozkład jazdy kś


Kolej wraca do Knurowa i StrumieniaJedną z największych nowości w rozkładzie jazdy 2018-2019 będzie z pewnością uruchomienie całkiem nowej linii. Będą to połączenia weekendowe z Gliwic przez Rybnik do Wisły. Co ciekawe, za sprawą tej inicjatywy na kolejową mapę naszego regionu po wielu latach nieobecności powrócą Knurów i Strumień.

- Już teraz widzimy duże zainteresowanie nowymi połączeniami wśród mieszkańców i lokalnych władz Knurowa i Strumienia. Miło nam zatem, że nowy rozkład jazdy będzie mógł się zacząć od premierowego przejazdu z podróżnymi tą trasą. Dodatkowo 9 grudnia przypada również ostatnia Rodzinna Niedziela, będzie to zatem podwójna okazja do wybrania się całą rodziną do Wisły. W ślad za dużym zainteresowaniem lokalnych społeczności przy tej nowej trasie będziemy wspólnie z Organizatorem analizować możliwość zatrzymywania się w przyszłości także w innych miejscowościach, np. w Warszowicach - tłumaczą przedstawiciele Kolei Śląskich.

Pod względem numeracji nowa trasa zyska nomenklaturę S76. Nazwa handlowa nowych połączeń to Kubalonka. Czas przejazdu całej trasy z Gliwic do Wisły będzie wynosić niecałe trzy godziny, co wbrew pozorom może być dobrą alternatywą dla podróży samochodem - zwłaszcza w szczycie sezonu.

Częściej do ZakopanegoNa amatorów górskich wypraw czekają nie tylko Beskidy, ale również Tatry. Pierwszy raz propozycja kolejowej wyprawy do Zakopanego pojawiła się w maju 2017 roku. W nowym rozkładzie jazdy liczba połączeń do stolicy polskich Tatr ulegnie istotnemu zwiększeniu. Pociągiem Ornak będzie można przyjechać do Zakopanego codziennie w okresie śląskich ferii i wakacji. Utrzymane zostaną również kursy w terminach atrakcyjnych pod względem turystycznym - jak np. święta czy majówka.

Więcej połączeń wewnątrz regionuKoleje Śląskie nie zapominają również o podróżnych kursujących pociągiem do pracy czy na uczelnię. Z myślą o codziennych pasażerach zaplanowano zwiększenie liczby połączeń - w tym również na najbardziej popularnej linii S1 (Częstochowa - Katowice - Gliwice). W godzinach porannego i wieczornego szczytu pomiędzy Gliwicami a Katowicami będziemy mogli podróżować co 15 minut. Dodatkowe dwie pary pociągów w dni robocze będą kursować również z i do Zagłębia.

Kilka nowych połączeń pojawi się na linii S8 (Oświęcim - Katowice - Lubliniec). Przybędzie np. nowa para pociągów umożliwiająca dojazd z Oświęcimia do Katowic osobom rozpoczynającym pracę o godzinie 6:00 oraz dojazd do Oświęcimia osobom rozpoczynającym pracę o godzinie 7:00. Pojawi się również nowy pociąg z Katowic do Tarnowskich Gór ok. godziny 17:30. Z nowego rozkładu jazdy ucieszą się z pewnością również osoby podróżujące koleją w relacji Katowice - Cieszyn. W dni robocze pojawi się tutaj bowiem dodatkowa para połączeń. Podobna niespodzianka czeka na podróżnych z Rybnika - tutaj również przybędzie dodatkowa para połączeń w dni robocze.

Na części linii zwiększy się także oferta połączeń w weekendy. W dni wolne od pracy przybędą dwie pary połączeń na odcinku Katowice - Lubliniec. Dodatkowa para połączeń w weekendy pojawi się również na linii Częstochowa - Lubliniec oraz Katowice - Oświęcim.

Dostosowanie do remontówJak co roku, tak i tym razem roczny rozkład jazdy będzie musiał być dostosowany do tzw. korekt, które wynikają z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W rozkładzie jazdy 2018/2019 zaplanowanych jest pięć tego typu zmian. Pierwsza z nich wchodzi w życie jednocześnie z nowym rozkładem - czyli 9 grudnia. Kolejna jest przewidziana na 10 marca.

W najbliższych miesiącach z utrudnieniami będą się musieli liczyć przede wszystkim mieszkańcy Subregionu Zachodniego. 15 i 16 grudnia zastępcze autobusy będą kursować za wszystkie pociągi na odcinku Sumina Wieś - Racibórz. Podobnie 10 i 17 lutego oraz 3 marca - autobusy zastępcze pojawią się na odcinku Sumina - Racibórz w godzinach 19:00 - 4:00. Przez cały luty zastępcza komunikacja autobusowa będzie dotyczyć również dwóch pociągów na odcinku Racibórz - Rydułtowy. Od 14 do 25 lutego przesiadka na autobusy zastępcze będzie konieczna dla tych podróżnych, którzy wybierają się do Rybnika z kierunku bielskiego - tutaj zastępcza komunikacja autobusowa będzie kursować na odcinku Rybnik Piaski - Rybnik.

PKP Polskie Linie Kolejowe kontynuują również modernizację na szlaku Częstochowa Towarowa - Poraj oraz Myszków - Zawiercie. Z tego względu pociągi na powyższych odcinkach mogą kursować tylko po jednym torze, co skutkuje koniecznością wprowadzenia różnych wariantów kursowania dla poszczególnych pociągów. Podróżni z tej linii powinni ze szczególną uwagą prześledzić rozkład jazdy 7 stycznia, ponieważ wówczas nieznacznie zmienią się godziny niektórych połączeń. Aby zminimalizować skutki prowadzonych prac, skierowano do obsługi tych połączeń najbardziej pojemne składy. Dzięki dobrej współpracy z Zarządcą udało się też zabezpieczyć linię objazdową wraz z dodatkowymi rozjazdami i peron tymczasowy.

Warto przy tym podkreślić, że niedawno w naszym regionie zakończyły się dwa istotne projekty remontowe - mowa tutaj o pracach na odcinku Zebrzydowice-Cieszyn oraz na linii pomiędzy Żywcem a Zwardoniem. Dzięki temu z jednej strony zwiększa się komfort podróżnych, a z drugiej - zmniejsza czas przejazdu. Dla przykładu, od 9 grudnia podróż z Cieszyna do Zebrzydowic skróci się o 7 minut. Szybciej - o 10 minut - pojedziemy również z Chałupek do Raciborza.

Szczegółowy rozkład jazdy dla poszczególnych linii można znaleźć na stronie Kolei Śląskich w Liniowym Rozkładzie Jazdy.

BM / czecho.pl

źródło: Koleje Śląskie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.