czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 grudnia 2018
  • 10 grudnia 2018
  • wyświetleń: 5253

[ZDJĘCIA] Bandy mikołajowe znów odwiedziły mieszkańców Łąki

Młodzi chłopcy w barwnych strojach ponownie odwiedzili mieszkańców Łąki w ich domach. W niedzielę, 9 grudnia odbył się tu odpust ku czci św. Mikołaja.

Reklama

Bandy Mikołajowe - 9.12.2018 · fot. Krzysztof Wobik


Jak co roku, w pierwszą niedzielę po 6 grudnia, podczas łąckiego odpustu bandy mikołajowe odwiedziły mieszkańców. Dla wsi jest to wielkie święto, które rozpoczyna się sumą odpustową o godzinie 11.00. Tradycyjnie przed kościołem rozstawione zostały stragany, a na uczestników Mszy czekały grupy przebierańców, które rok rocznie przyciągają wielu obserwatorów.

Bandy Mikołajowe - 9.12.2018
Bandy Mikołajowe - 9.12.2018 · fot. Krzysztof Wobik


Każda banda dzieli się na trzy grupy, a wszystkie osoby mają określoną rolę. Pierwsza z nich to trzej święci: Mikołaj, biskup i ksiądz. To oni jako pierwsi wchodzą do odwiedzanego domu. Śpiewają pieśni o świętym Mikołaju, patronie łąckiego kościoła, a następnie wręczają dzieciom cukierki.

Zaraz po nich, do domu wchodzi druga grupa, w skład której wchodzi koza, diabły, śmierć z kosą, Żyd oraz baba. Ich zadaniem jest porywanie kobiet i dziewcząt do tańca. Z kolei rola Żyda sprowadza się do handlowania z gospodynią, często skradzionymi u niej wcześniej przedmiotami, zaś baba zabawia gospodarza. Trzecia grupa to kapela, której zadaniem jest przygrywanie do zabawy.

Po drobnym poczęstunku przebierańcy zbierają datki i udają się do kolejnego domu. Warto dodać, że wszystkie osoby w bandzie to chłopcy, którzy zgodnie z tradycją, powinni być kawalerami.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.