Wiadomości

  • 20 grudnia 2018
  • wyświetleń: 1556

Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy?

Materiał partnera:

Myślisz o ruszeniu z biznesem logistycznym? Spedycja to twoja pasja, ale też masz odpowiednią wiedzę i kwalifikacje? Doskonale! Ale jeśli chcesz realizować transport międzynarodowy musisz posiadać odpowiednia licencję na przewóz rzeczy. Jak ją otrzymać? Prześledźmy cały proces krok po kroku.

silnet


Transport międzynarodowy a licencja wspólnotowa

Kto wydaje licencję na transport? Co do zasady, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1071/2009 jest to państwo członkowskie Unii Europejskiej. Według tych przepisów licencja dotyczy:
  • przewoźników, których siedziba firmy znajduje się na terenie tego państwa członkowskiego, zgodnie z obowiązującym prawodawstwem wspólnotowym oraz przepisami krajowymi,
  • przewoźników, którzy są uprawnieni do wykonywania międzynarodowego przewozu, zgodnie z przepisami wspólnotowymi i krajowymi, związanymi z dostępem do zawodu przewoźnika drogowego.


Licencja a zezwolenie na wykonywanie zawodu

Aby otrzymać licencję na transport należy posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Tak więc to powinien być twój pierwszy krok na drodze do pozyskania licencji i rozpoczęcia przygody z transportem międzynarodowym osób lub rzeczy. Stosowne zezwolenie możesz otrzymać za pośrednictwem Biura do spraw Transportu Międzynarodowego. Można je uzyskać składając jeden wniosek. Warto podkreślić, że spore znaczenie ma posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowej przewoźnika, a także spełnianie warunków w zakresie zdolności finansowej, dobrej reputacji, siedziby firmy oraz bazy eksploatacyjnej. Pamiętaj, by być szczerym i nie próbuj oszukiwać urzędników. Trzy ostatnie warunki składane są bowiem pod groźba odpowiedzialności karnej. Dlatego tak ważne jest prawidłowe oświadczenie przedsiębiorcy.

Licencja na przewóz rzeczy - jakie opłaty?

Niestety w tym przypadku nie ma możliwości uniknięcia opłaty za licencję na transport międzynarodowy. Wysokość kwoty uzależniona jest od okresu ważności licencji. Opłata za udzielenie licencji na transport międzynarodowy rzeczy prezentuje się następująco:
  • opłata za udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wynosi 1000 zł.
  • opłata za udzielenie licencji dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy na okres:
  • do 5 lat wynosi 4000 zł + 440 zł za każdy wypis z licencji
  • powyżej 5 lat do 10 lat wynosi 8000 zł + 880 zł za każdy wypis z licencji


Transport międzynarodowy - wykorzystaj koniunkturę

Zdaniem ekspertów międzynarodowa wymiana gospodarcza w najbliższych latach powinna się rozwijać. Ten tłusty okres warto wykorzystać. Dlatego jeżeli marzysz o własnym biznesie możesz spróbować z własną firmą (pamiętaj jednak też o dużym ryzyku, działaniach konkurencji, potencjalnych kosztach). Jeżeli jednak chcesz czerpać owoce z hossy na rynku bez dużej odpowiedzialności, zleć przewóz rzeczy wyspecjalizowanym przewoźnikom, a sam ciesz się z komfortu i bezpieczeństwa sprawnego dostarczania twoich produktów do celu. Decyzja należy do ciebie.