Wiadomości

  • 25 grudnia 2018
  • 19 stycznia 2019
  • wyświetleń: 11101

W MDK odbył się wykład poświęcony bombardowaniu Czechowic

Bombardowaniu Czechowic w sierpniu 1944 roku było poświęcone poniedziałkowe spotkanie w Piwnicy Muz w Miejskim Domu Kultury. Udział w nim wzięło około 150 osób, które miały między innymi okazję wysłuchać historii mjr. Tadeusza Ćwika, który był naocznym świadkiem nalotu.

Wykład o bombardowaniu Czechowic
W Piwnicy Muz odbyło się spotkanie, którego tematem było bombardowanie Czechowic w 1944 roku. · fot. Anna Gierula-Kłusek


- Bombardowanie widziałem ze wzgórza kościelnego - wspominał mjr. Tadeusz Ćwik, który podczas nalotu amerykańskich bombowców B-24 Liberator miał 10 lat. Opisał, że to zdarzenie zmieniło jego życie, bo po nim sam postanowił zostać pilotem.

Na przygotowanej mapie zaznaczył punkty, gdzie spadały bomby. - To nie było bombardowanie rafinerii, ale Czechowic - podkreślił, pokazując jak wiele bomb spadło poza terenem rafinerii Vacuum Oil Co. Wspomniał, że spora część z pocisków, które spadły na naszą miejscowość, była nieaktywowana iwciąż pozostaje to kwestią rozważań czy było to umyślne działanie.

Wykład o bombardowaniu Czechowic
W Piwnicy Muz odbyło się spotkanie, którego tematem było bombardowanie Czechowic w 1944 roku. · fot. Anna Gierula-Kłusek


Zebrani mieli możliwość posłuchania opowieści nie tylko o bombardowaniu, ale także o trudnej sytuacji w czasie okupacji, wspomnień z czasów szkolnych oraz z okresu powojennego.

O swojej przygodzie z lotnictwem i historii polskich wojsk lotniczych (w tym stacjonujących w Wielkiej Brytanii dywizjonach) opowiadali również ppłk Mieczysław Herzyk, chorąży Jan Olszewski oraz Janusz Kalfas, syn Jana Kalfasa.

Wykład o bombardowaniu Czechowic
Około 150 osób miało okazję wysłuchać m.in. historii mjr. Tadeusza Ćwika, który był naocznym świadkiem nalotu. · fot. Anna Gierula-Kłusek


Sylwetki gości:Major pilot Tadeusz Ćwik, rocznik 1934 r. człowiek który od 70 lat działa na rzecz rozwoju lotnictwa, wychowawca wielu pokoleń lotników. Pilot samolotowy I klasy i szybowcowy II klasy, współzałożyciel i zawodnik Aeroklubu Wojskowego Oleśnica, uczestnik wielu imprez o randze państwowej i lokalnej. Uczestnik defilad państwowych w latach 1954, 1955, 1957 r. Uczestnik Ogólnopolskiego Zlotu Samolotowego w Toruniu 15.08.1959 r. Zwycięzca tego Zlotu i zdobywca Pucharu.

Instruktor i wykładowca Technicznej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lotniczych w latach 1955-1974 (w latach 1952 -1955 TSWL, TOSWL 1955-1968 Oleśnica, COSSTWL 1968-1975). Członek Zarządu Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Członek Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu RP. Członek elitarnego Klubu Lotników "Loteczka" we Wrocławiu.

Podpułkownik pilot Mieczysław Herzyk, rocznik 1929, pilot wojskowy, samolotowy sportowy i szybowcowy, instruktor lotnictwa, od pierwszych lat powojennych związany z lotnictwem. W lotnictwie bojowym latał do roku 1973 uzyskując kolejne stopnie wtajemniczenia lotniczego i kolejne klasy pilota wojskowego. Po ukończeniu służby wojskowej rozpoczął pracę w Aeroklubie Gliwickim jako instruktor szybowcowy, a następnie w Aeroklubie Bielsko-Bialskim jako instruktor i szef wyszkolenia - uzyskując pierwszą klasę instruktora szybowcowego i samolotowego. Obecnie pracuje społecznie w Aeroklubie Bielsko-Bialskim angażując się w szkolenie młodych pilotów szybowcowych służąc im doświadczeniem. Od 2009 roku jest członkiem Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Wyróżniony najwyższymi odznaczeniami lotniczymi.

Chorąży wojsk lotniczych Jan Olszewski - od najmłodszych lat związany z lotnictwem, pasjonat modelarstwa.

Janusz Kalfas, syn wybitnego pilota, uczestnika II wony światowej Jana Kalfasa, pilot - technik.

Spotkanie prowadził dr Rafał Kupczak.


Czechowice-Dziedzice, bombardowanie

aka / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj