Wiadomości

  • 26 grudnia 2006
  • wyświetleń: 1510

Rozmawiamy o wszystkim

Do podstawówki nr 2 im. Królowej Jadwigi chodzą dzieci z północnej części Czechowic, mali mieszkańcy 10-piętrowych wieżowców dużego osiedla, domów jednorodzinnych w ich sąsiedztwie, przykopalnianych bloków. Na pytanie o agresję dyrektor "dwójki" odpowiada, że nie ma szkoły, której ten problem nie dotyczy. Razem z dziećmi na szkolne korytarze trafiają przecież różne sprawy z domów i z trzepaka.

- Musimy być przygotowani na rozwiązywanie problemów agresji. Ale uważam, że należy się tym dzielić: z rodzicami, jeśli trzeba - z instytucjami z zewnątrz, policją - mówi Mirosław Olek, dyrektor SP nr 2. Kilku młokosów, którzy narozrabiali, właśnie zaliczyło rozmowę z dzielnicowym. W każdą środę miesiąca w "dwójce" odbywa się spotkanie z Radą Rodziców, otwarte dla wszystkich mam i ojców. Dyrektor mówi wtedy o tym, co w ciągu ostatnich tygodni wydarzyło się w szkole, dobrego i złego. - Nie ma takiej sytuacji, takiego zjawiska, o którym byśmy nie rozmawiali z rodzicami naszych dzieci - kontynuuje Olek.

Każde dziecko jest inne, dlatego do każdego trzeba szukać innej drogi. Często przez pewne zachowania kilku- czy kilkunastoletni człowiek próbuje zwrócić na siebie uwagę. Kary nic nie zmienią, jeśli nie dotrze się do sedna. - Staramy się pomagać dzieciom - mówi dyrektor.

Placówka od lat prowadzi własny program profilaktyki. Jako jedna z nielicznych szkół w województwie realizuje program "Spójrz inaczej", który uczy dziecko rozumienia siebie. Pokazuje mu np., jak radzić sobie z kłopotami oraz mądrze i interesująco zapełnić wolny czas. Programem została objęta połowa uczniów SP 2. Dzieciaki biorą również udział w innym programie - "Dziecko w sieci", uczestniczą w ogólnopolskiej akcji antyalkoholowej "Zachowaj trzeźwy umysł". Szkoła jest jedyną placówką z Czechowic, która bierze udział w tej kampanii. Z pogadankami na temat bezpieczeństwa przyjeżdża ponadto Sznupek, maskotka śląskiej policji.

"Dwójka" nie zamyka drzwi na klucz tuż po ostatnim dzwonku. W szkole przez sześć dni w tygodniu otwarta jest świetlica środowiskowa. Poza tym jest całe mnóstwo zajęć pozalekcyjnych: działają szkolny szczep harcerski, kółka szachowe, plastyczne, małego twórcy, teatralne i wiele innych.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.