Wiadomości

  • 3 stycznia 2019
  • wyświetleń: 2037

Za nieodśnieżony samochód grozi mandat do 500 złotych

Policjanci przypominają o konieczności właściwego przygotowania pojazdu przed ruszeniem w drogę. Szczególnie w okresie zimy, gdy auta pokryte są często śniegiem i lodem. Z zapisów art. 66 kodeksu ruchu drogowego wynika obowiązek takiego utrzymania auta, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Dotyczy to także samochodów, które wiozą na dachu czapę śniegu lub mają ograniczoną widoczność z powodu zamrożonej szyby.

Odśnieżanie, zima, śnieg
Za nieodśnieżony samochód grozi mandat do 500 złotych. · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Przepisy określają jasno, które elementy muszą być dobrze widoczne lub czyste i odśnieżone. Są to: szyby — zarówno przednie, tylne, jak i boczne, tablice rejestracyjne oraz światła.

- Z zapisów art. 66 ust. 1 pkt 1 i 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawa o ruchu drogowym wynika, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca musi mieć natomiast zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwy dostęp do urządzeń niezbędnych podczas ruchu pojazdu - tłumaczą mundurowi.

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
2. nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
3. nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
4. nie powodowało niszczenia drogi;
5. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
6. nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.


- Zalegający na dachu śnieg może w każdym momencie spaść nam na przednią czy tylną szybę, albo zaprószyć szyby innych uczestników ruchu drogowego. Stwarza to całkiem poważne zagrożenie zwłaszcza, jeśli poruszamy się w "ścisku", albo z większymi prędkościami. Dlatego też każdy kierowca ma obowiązek przed ruszeniem z parkingu  zadbać o odśnieżenie całego samochodu. Same szyby nie wystarczą - mówią policjanci.

Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych, a na konto sprawcy dopisywanych jest 6 punktów karnych.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.