czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 grudnia 2006
  • wyświetleń: 1356

Fajerwerki mogą być niebezpieczne

Reklama

Okres Nowego Roku i karnawału związany jest z zakupem materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Policja informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy, który naruszy zakaz grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego poprzez określenie: nazwy i klasy wyrobu, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie wyrobu w polską instrukcję użytkowania. Sprzedaż wyrobów bez oznakowania lub oznaczonych nieprawidłowo stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach ostrzega, że zakupione petardy powinny posiadać krajowy atest, a zatem nie kupujmy petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi. Petard nie należy odpalać będąc w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach mogących narazić na niebezpieczeństwo pozostałe osoby, Osoby nieletni, które chciałyby być obecne podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych.

W ubiegłym roku w wyniku wybuchu petardy 16-letni chłopiec doznał obrażeń dłoni. Nieostrożne obchodzenie się z materiałem pirotechnicznym zakończyło się częściową amputacją palca poszkodowanego. Zastosowanie się do wskazówek Policji zmniejsza zagrożenie takich wypadków i utraty zdrowia.

Źródło: KWP w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.