czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 20 stycznia 2019
  • wyświetleń: 974

Internet na kartę czy abonament?

Materiał partnera:

W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez Internetu. Wystarczy posiadać smartfona, którego ma się zawsze przy sobie i już mamy dostęp do wielu informacji. W ciągu kilku minut możemy sprawdzić rozkład autobusów, zobaczyć jakie są promocje w sklepach i dokonać zakupów przy pomocy mobilnej bankowości. Aby jednak bez problemu korzystać z dobrodziejstw wirtualnego świata, potrzebny jest nam wykupiony dostęp - czy to za pomocą abonamentu czy Internetu na kartę. Który sposób jest lepszy?

silnet


Wszystko zależy od...

Podobnie jak i z wieloma innymi decyzjami, nasz wybór zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest to czy chcemy się wiązać na dłużej z jedną siecią. Jeżeli wybierzemy abonament, to umowa będzie nas obowiązywać przez określoną ilość czasu, np. rok czy dwa, a nawet trzy lata. W tym czasie, nawet jak będziemy niezadowoleni z operatora, nie będziemy mogli zerwać umowy (chyba, że będzie to dla nas na tyle niewygodne, że lepszym rozwiązaniem będzie zapłacenie kary). W przypadku Internetu na kartę nie mamy tych problemów - jeżeli coś nam nie pasuje, kupujemy kartę innej sieci.

Przy wyborze Internetu na kartę bądź na abonament jednym z najważniejszych kryteriów jest operator komórkowy. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego i chcemy tam przedłużyć umowę, to na pewno otrzymamy lepsze warunki niż osoby dopiero zmieniające operatora. To także warto brać pod uwagę - czasami może okazać się, że lojalność popłaca.

Drugim kryterium jest to, czy mamy już telefon, czy będziemy go brać wraz z abonamentem. Wtedy w korzystnej cenie możemy mieć nowego, modnego smartfona. W drugim przypadku musimy zakupić telefon osobno - można to zrobić na raty, wtedy wyjdziemy mniej więcej na to samo, co w przypadku abonamentu.

A co z Internetem?

Oczywiście jeżeli chcemy brać pod uwagę głównie Internet, to musimy wiedzieć ile za niego zapłacimy oraz ile otrzymamy w zamian. Wydaje się, że najbardziej korzystne są oferty, gdzie ilość zużytych gigabajtów nie ma znaczenia - czyli tzw. oferty nielimitowane. Jest to świetne rozwiązanie dla tych osób, które ze smartfona korzystają długo i często - oglądają filmy, robią zakupy i wiedzą, że limit spowodowałby zbyt szybkie zużywanie się transferu. Jednak takie oferty są droższe.

Osoby, które korzystają z Internetu w telefonie w taki "zwykły sposób", czyli przeglądają portale społecznościowe, szukają artykułów i wiadomości, ale nie oglądają filmów i nie słuchają muzyki, mogą pokusić się o Internet na kartę z mniejszym limitem. Dobrze jest sprawdzić wcześniej ile średnio transferu zużywamy na jeden miesiąc. Takie osoby często przerzucają się na WiFi w domu czy w pracy - dlatego też tracą mniej gigabajtów.

Oferta Internetu na kartę czy abonament powinna być dostosowana do nas. Jednym będzie bardziej zależało na nielimitowanym dostępie do niego, inni używać go będą sporadycznie, bądź nie zużywając zbyt wiele transferu. Na pewno dobrze jest prawidłowo przeliczyć zapotrzebowanie, by nie płacić za coś, czego nie używamy.