czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 23 stycznia 2019
  • wyświetleń: 2085

Ile będę zarabiać? Czym są kalkulatory wynagrodzeń?

Materiał partnera:

Znalezienie pracy w dzisiejszych czasach nie jest najprostszym zadaniem. Wiele razy na rozmowie kwalifikacyjnej o prace, kandydatowi zadaje się pytanie: "Ile Pan/Pani chciałby zarabiać?". Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, jednak aby móc w ogóle przygotować się do odpowiedzi, należy znać podstawowe zasady dotyczące wyliczania wynagrodzeń.

silnet


Płaca brutto / nettoJedną z podstawowych zasad, jest rozróżnienie wynagrodzenia netto od wynagrodzenia brutto. Wynagrodzenie brutto oznacza całość pensji, jeszcze przed potrąceniem odpowiednich zaliczek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zaliczek na podatek dochodowy. W dużym uproszczeniu, wynagrodzenie netto w przypadku umowy o pracę jest natomiast kwotą, którą faktycznie pracownik otrzyma "do ręki", czyli na przykład przelewem bankowym. Negocjując swoją stawkę wynagrodzenia, należy odróżniać te dwie formy oraz znać podstawowe zobowiązania prawne i podatkowe, które stanowią o specjalnych obciążeniach, związanych z umową o pracę. Inaczej, pomimo wpisania relatywnie dużej kwoty brutto na umowie, pracownik może zostać nieprzyjemnie zaskoczony wysokością faktycznego wynagrodzenia, które otrzyma. W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie netto? Można to zrobić ręcznie, sprawdzając wszystkie zobowiązania prawne i podatkowe - jest również rozwiązanie prostsze - czyli możliwość skorzystania z narzędzia, jakim jest kalkulator wynagrodzeń.

Kalkulator wynagrodzeń - jak z niego skorzystaćKalkulator wynagrodzeń jest narzędziem, które pozwala na obliczenie wynagrodzenia brutto lub netto. Podając odpowiednio kwotę jednego lub drugiego wynagrodzenia, specjalny program wyliczy drugą sumę. Część z nich, od razu przedstawi podział kwot na odpowiednie zobowiązania. Większość z tych narzędzi dostępnych jest w Internecie, zupełnie bezpłatnie. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową i wpisać interesujące nas kwoty. Najczęściej obliczeń można dokonać dla wszystkich najpopularniejszych form współpracy - zarówno dla umowy o pracę, umowy o dzieło, jak i umowy zlecenia. Należy jednak pamiętać, że każda sytuacja danej osoby jest indywidualna i podatnicy mogą korzystać z różnych ulg oraz zwolnień. Kalkulator wynagrodzeń nie jest w stanie zastąpić pracy działu kadrowego, czy księgowego. Jest narzędziem, które pozwala na wyliczenie średnich wynagrodzeń netto lub brutto, przy przyjętych średnich założeniach. W celu uzyskania wyniku obliczeniowego najbliższego prawdzie, warto korzystać z kalkulatora wynagrodzeń w określony sposób i wybrać dobrą aplikację. W tym miejscu warto rekomendować korzystanie wyłącznie ze znanych oraz polecanych stron internetowych - na przykład dużych firm, zapewniających profesjonalne rozwiązania finansowe oraz księgowe. Należy pamiętać o pouczeniach znajdujących się obok kalkulatora wynagrodzeń oraz sprawdzić datę jego aktualizacji lub wersję oprogramowania.

PodsumowanieKalkulator wynagrodzeń może być skutecznym narzędziem, wspierającym osoby indywidualne, w wyliczeniu swojego wynagrodzenia brutto oraz netto i odwrotnie. Najczęściej można z nich skorzystać bezpłatnie, za pomocą aplikacji dostępnych online na stronach internetowych. Należy jednak pamiętać, że są to programy komputerowe, które analizują ograniczoną liczbę informacji, a ich wyniki mogą odbiegać od rzeczywistości, w indywidualnej sprawie danej osoby. Dlatego, warto wziąć pewną poprawkę na możliwość błędów i różnic oraz korzystać wyłącznie ze sprawdzonych kalkulatorów.