czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 lutego 2019
  • wyświetleń: 2334

Plaga pożarów sadzy w naszym regionie

Od 1 października do 31 stycznia Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała ponad 80 pożarów związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.

- Przyczyny pożarów od lat są niezmienne, a do najczęstszych należy nieostrożność osób, zarówno dorosłych, jak i nieletnich oraz niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji na opał stały, czyli pieców. Często zapominamy o okresowym czyszczeniu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Taką czynność należy przeprowadzać: w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym np. kominki, piece kaflowe itp. — nie rzadziej niż cztery razy w roku (częściej w okresach wzmożonego użytkowania paleniska - zimą), dla palenisk opalanych paliwem ciekłym lub gazowym — nie rzadziej niż dwa razy w roku, a kanałów wentylacyjnych — nie rzadziej niż raz w roku - informują strażacy.

Czyszczenia przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) w budynkach jednorodzinnych możemy dokonać sami - we własnym zakresie, pod warunkiem, posiadania odpowiedniej wiedzy, właściwych narzędzi oraz sprawności fizycznej.

Pamiętajmy jednak, że w tych okresach kiedy dachy, pokryte śniegiem i lodem, są bardzo śliskie. W związku z tym korzystajmy z fachowej pomocy wykwalifikowanego specjalisty kominiarza. Weryfikacją prawidłowego wykonania czyszczenia przewodów kominowych będzie brak pożaru sadzy w kominie w najbliższym okresie czasu - oby jak najdłuższym - do następnego czyszczenia.

- Bardzo ważną sprawą jest również szczelność przewodów kominowych. Podczas procesów spalania powstają szkodliwe, bezbarwne i bezzapachowe związki chemiczne niebezpieczne dla ludzi, np. tlenek węgla. Jeżeli przewody kominowe nie będą spełniały wymagań budowlanych i eksploatacyjnych, to na skutek działania wysokiej temperatury, braku okresowej kontroli, niesprzyjających warunków atmosferycznych może dojść do powstania nieszczelności, zakłócenia ciągu powietrza w przewodzie kominowym. W efekcie toksyczne gazy przedostają się do pomieszczeń, w których przebywają ludzie. O nieszczęście nietrudno. Kontrole stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych należy przeprowadzić zgodnie z prawem raz w roku. Kontrole mogą przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - przypomina Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

aka / czecho.pl
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.