czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 6 lutego 2019
  • wyświetleń: 1717

Antresola - czy warto mieć ją w swoim domu?

Materiał partnera:

Antresola może być ciekawą propozycją na urozmaicenie otwartej przestrzeni. Czy można ją wszędzie umieścić? Z jakich materiałów najczęściej jest wykonana? Sprawdź, czy jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim domu!

silnet


Kiedy warto zdecydować się na montaż antresoli?Antresola sprawdzi się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Pozwala ona zaoszczędzić przestrzeń i lepiej ją zorganizować. Należy jednak pamiętać, że możliwość wygospodarowania antresoli zależy przede wszystkim od wysokości pomieszczenia, w której ma się znaleźć. Wysokie sufity są zazwyczaj w starych kamienicach, dlatego nie we wszystkich mieszkaniach uda się zbudować antresolę z prawdziwego zdarzenia. Przy standardowej wysokości wnętrza w okolicach 2,5 m, można zdecydować się na zamówienie tzw. antresoli meblowej o minimalnej wysokości 1,2 m. W takich konstrukcjach najczęściej na górze umieszczone jest łóżko, a bezpośrednio pod nim biurko lub wypoczynkowy kącik.

Jak zaaranżować dodatkową przestrzeń?Antresola w domu najczęściej umiejscowiona jest w salonie. Najlepiej, by wnętrze miało wysokość co najmniej 4 metrów, by korzystanie z wyższej kondygnacji było wygodne i nie wymagało ciągłego schylania się. Na górze może umieścić m.in. domową bibliotekę, kącik dziecięcy, sypialnię lub gabinet. Urządzanie antresoli również powinno być przeprowadzane tak, by jej nie zagracić - ciężkie i duże szafy mogą przytłaczać i optycznie pomniejszać całe wnętrze. Jeśli naturalne oświetlenie wnętrza jest niewielkie, należy odpowiednio rozplanować sztuczne światło. Oświetlenie główne powinno być umieszczone na długich linkach mniej więcej w połowie wysokości pomieszczenia. Warto dodatkowo zamontować oświetlenie na ścianie antresoli, co pozwoli doświetlić górną kondygnację.

Z czego wykonać antresolę?Konstrukcja antresoli wykonana jest zazwyczaj z drewna lub stali. Wybór materiału zależy przede wszystkim od stylu aranżacji, a także funkcji, jaką będzie pełniła ta dodatkowa przestrzeń. Pamiętaj jednak, by nie przekładać designu konstrukcji nad jej bezpieczeństwo. Przy większych konstrukcjach warto zdecydować się na zamówienie usług u specjalisty, który wykona i zamontuje antresolę.

Czy antresola ma jakieś wady?Jest to jednak rozwiązanie niepozbawione wad - do największej z nich należy trudność w docieplaniu wysokiego wnętrza. Wynika to z faktu, że ocieplone przez kaloryfery powietrze jest lżejsze od tego chłodnego i unosi się ono ku sufitowi. Przez to może okazać się, że w salonie będzie o wiele chłodniej niż na antresoli. Zwiększenie ogrzewania może skutkować nadmiernym ogrzaniem antresoli. Dlatego należy zadbać o szczelny dach i okna, przez które nie będzie uciekać ciepło. Można również zdecydować się na ogrzewanie podłogowe.