czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 20 lutego 2019
  • wyświetleń: 1327

Na co zwrócić uwagę podczas podczas wyboru wyciągarki samochodowej?

Materiał partnera:

Wyciągarka samochodowa przydaje się tam, gdzie inne sposoby nie pomagają. Zaprojektowana do zadań specjalnych, wyciągnie pojazd z opresji - błota, bagna, głębokich kałuży czy innych terenowych utrudnień. Jeśli planujemy podbić dzikie bezdroża i w jednym kawałku wrócić do domu, to koniecznie musi się zaopatrzyć w ten sprzęt. A jeszcze lepiej, jak będziemy wiedzieli, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

silnet


Wyciągarka samochodowa - do zadań specjalnychWyciągarka samochodowa - jak wspominaliśmy we wstępie - to urządzenie, które ma nam umożliwić przejazd przez trudny teren. Z wieloma przeszkodami poradzi sobie nasza "terenówka", ale czasem natrafimy na miejsce, z którego nie da się wyjechać. Zostaliśmy uziemieni, chociaż silnik wyje, gazujemy maksymalnie, a nasz pojazd daje z siebie tyle, ile najwięcej może... To właśnie w tych chwilach z całą mocą doceniamy to proste konstrukcyjne urządzenie - wyciągarkę samochodową. Jej siła pomaga nie tylko podczas off roadu, ale też w innych sytuacjach, gdy musimy załadować uszkodzone auto na lawetę bądź motorówkę na przyczepę.

Co powinniśmy wiedzieć o uciągu?Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą terenową lub potrzebują wyciągarki do innych zadań, muszą najpierw zwrócić uwagę na najważniejszy parametr - maksymalny uciąg. Niektórzy sądzą, że im większy uciąg, tym lepiej, tymczasem to zależy - nie tylko od tego, do czego przeznaczymy sprzęt, ale też, jaką masę ma nasze auto. A zasada, którą tutaj należy się kierować, jest bardzo zrozumiała - uciąg wyciągarki powinien wynosić 1,5 raza dopuszczalnej całkowitej masy pojazdu. Ani więcej, ani mniej, to właśnie optymalna wartość.

Uciąg to nie wszystko - pozostałe kluczowe informacjeUciąg wyciągarki to najważniejszy parametr, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę. Pozostałe są jednak również istotne. Oto one:

  • Moc silnika elektrycznegoW większości przypadków moc w granicach 5-10 KM w zupełności wystarcza. Podobnie jak z uciągiem, także i tu nie ma co przesadzać z wielkością mocy, bo jak będzie za duża, a alternator w samochodzie zbyt mały, to wyciągarka może nie w pełni się ładować, przez co nie wykorzysta całej swojej siły.

  • Rodzaj wyciągarkiNajbardziej znany podział to wyciągarka zintegrowana oraz z oddzielną puszką sterującą. Tą pierwszą bardzo łatwo się montuje, bo przeważnie pasuje w miejsce, które jest przewidziane dla takiego urządzenia. W drugiej przypadku - nie mamy takiego ułatwienia, ale za to możemy ją umieścić dokładnie tam, gdzie chcemy, niekoniecznie w sąsiedztwie wyciągarki.

  • Marka wyciągarkiTo niezwykle ważny parametr, bo choć na rynku dostępny jest spory wybór, to warto postawić na sprawdzone rozwiązanie jak wyciągarki elektryczne dragonwinch.com. To nie tylko ogromna różnorodność modeli, zarówno do dużych, jak i małych pojazdów, ale i dedykowane maszyny, które mogą być użytkowane przez służby ratownicze, pomoc drogową i oczywiście miłośników off-roadu.

  • Okres gwarancjiWyciągarka samochodowa wykorzystywana do ekstremalnych zadań jest jednocześnie narażona na różne uszkodzenia. Musimy więc mieć pewność, że mimo tych trudnych warunków, będzie jak najdłużej nam służyć. 2-letnia gwarancja to absolutnie minimum, ale niektóre marki, jak wspomniana przed chwilą Dragon Winch, oferuje możliwość jej przedłużenia na okres kolejnych 36 miesięcy!

Jak widzimy, jest kilka spraw, o których musimy pamiętać, nim zdecydujemy się na zakup wyciągarki samochodowej. Warto jednak wziąć je wszystkie pod uwagę, aby wybór był rzeczywiście jak najlepszy!
Jeśli interesuje Cię temat wyciągarek zobacz również wpis: Jak wybrać najlepszą wyciągarkę do Nissana Patrola?