czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 2 marca 2019
  • wyświetleń: 957

Tuning samochodu a ubezpieczenie - co musisz wiedzieć?

Materiał partnera:

Prawdziwi miłośnicy motoryzacji lubią, gdy ich cacko wyróżnia się na tle seryjnych egzemplarzy. Sięgają więc po tuning optyczny i mechaniczny, aby zwiększyć jego wydajność i poprawić wygląd. Często jednak zapominają przy tym, że zarówno mniejsze jak i większe poprawki zwiększają wysokość składki ubezpieczeniowej. To o ile wzrośnie składka zależy od zakresu wykonanych przeróbek. Co się stanie, gdy przytrafi nam się wypadek a nie poinformujemy ubezpieczyciela o tuningu? Szczegóły w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

silnet


Rodzaje tuninguW przypadku samochodów osobowych liczba modyfikacji jest naprawdę duża. Zasadniczo tuning dzielimy na dwa rodzaje - mechaniczny i optyczny. Jeśli chodzi o przeróbki mechaniczne to zwiększają one moc silnika lub wpływają na właściwości jezdne, natomiast tuning optyczny sprawia, że taki pojazd wyróżnia się na drodze. 
Zarówno jeden jak i drugi tuning może znacznie przewyższyć wartość pojazdu. Zdarza się, że koszt zakupu części i ich montażu wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Właśnie dlatego warto zatroszczyć się o to, by w razie nieszczęśliwego wypadku wysokość ubezpieczenia była adekwatna do poniesionych szkód.

Dowody wprowadzenia zmianBardzo ważne jest by zbierać wszystkie rachunki, faktury i paragony za części lub usługi tuningowe. W razie wypadku lub kolizji należy przedstawić je przy okazji wizyty rzeczoznawcy. To one stanowią dowód w postępowaniu likwidacyjnym. Problem pojawia się wtedy, gdy takich dowodów nie masz, bo wtedy zaproponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe kwota może okazać się mało satysfakcjonująca. Ale nie wszystko stracone. W takiej sytuacji warto zwrócić się o wydanie opinii przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Otrzymany dokument trzeba dołączyć do odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Auto po tuningu a wypadekPojawia się jeszcze pytanie co w sytuacji, gdy auto po modyfikacjach spowoduje kolizję drogową? Z jednej strony tuning polegający na poprawie osiągów podnosi ryzyko wypadku, ale z drugiej nie jest podstawą do odmowy wypłaty ubezpieczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe, pod warunkiem, że wcześniej poinformowaliśmy o jego zastosowaniu.

Szukasz atrakcyjnego ubezpieczenia dla samochodu po tuningu? Sprawdź tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/modified-car-insurance/.