czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 4 marca 2019
  • 23 marca 2019
  • wyświetleń: 7184

27. Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica: 12 hitów w kinie Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Za nami:

Kino Świt zaprasza od 22 do 28 marca na przegląd filmowy poświęcony rodzimej kinematografii oraz polskim twórcom filmowym pracującym za granicą (aktorom, kompozytorom, reżyserom).

Reklama

22 marca, godz. 20.00 - "Wilkołak"Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.Czas trwania: 1 godz. 28 min.
Reżyseria: Adrian Panek
Scenariusz: Adrian Panek
Produkcja: Holandia, Niemcy, Polska

22 marca, godz. 21.45 - "Ajka"Ajka właśnie urodziła dziecko. Nie ma przyjaciół, stałej pracy i partnera. Nie ma nawet własnego pokoju. Grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Wciągnięta w spiralę długów, młoda matka stoi przed najważniejszą decyzją życia: czy powinna oddać dziecko dla jego i swojego dobra? "Ajka" jest opowieścią o kobiecej sile i jednym z najbardziej sugestywnych obrazów Moskwy we współczesnym kinie. Nie pozostawi nikogo obojętnym. Samal Jesljamowa, która wcieliła się w tytułową rolę, otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki w Cannes. Film otrzymał też nagrodę dla najlepszego filmu oraz nagrodę specjalną jury w Cottbus. Wcześniej "Ajkę" nagrodzono na festiwalu All About Freedom w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Teraz ma szansę na Oscara jako kazachski kandydat do tej nagrody. Zdjęcia do filmu zrealizowała wybitna polska operatorka Jolanta Dylewska.Czas trwania: 1 godz. 49 min.
Reżyseria: Sergei Dvortsevoy
Scenariusz: Sergei Dvortsevoy, Gennadiy Ostrovskiy
Gatunek: dramat
Produkcja: Chiny Niemcy Polska Rosja Kazachstan

23 marca, godz. 16.15 - "Zimna wojna"Historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Najnowszy film autora oscarowej "Idy" może być trzecim filmem polskiego reżysera, który sięgnie po Złotą Palmę w Cannes. Dotychczas główny laur imprezy zdobył w 1981 r. Andrzej Wajda, który otrzymał go za "Człowieka z żelaza". Natomiast w 2002 roku Roman Polański za polsko-francuską produkcję "Pianista".Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki
Gatunek: dramat
Produkcja: Francja, Polska, Wielka Brytania
Obsada: Joanna Kulig (Zula), Tomasz Kot (Wiktor), Borys Szyc (Lech Kaczmarek), Agata Kulesza (Irena)

23 marca, godz. 20.00 - "Fuga"Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy - tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny? W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Film "Fuga" stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili gdybyśmy się obudzili pewnego dnia jako tabula rasa?Czas trwania: 1 godz. 40 min.
Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
Scenariusz: Gabriela Muskała
Gatunek: thriller, psychologiczny
Produkcja: Czechy, Polska, Słowacja
Obsada: Gabriela Muskała (Alicja), Łukasz Simlat (Krzysztof), Małgorzata Buczkowska (Ewa), Zbigniew Waleryś (Ojciec)

23 marca, godz. 22.00 - "Monument"Dyplomowy film studentów wydziału aktorskiego łódzkiej filmówki, który okazuje się czymś więcej niż tylko ćwiczeniem stylistycznym. Podczas seansu "Monumentu" odczuwamy na własnej skórze atmosferę niepokoju, chaosu i oczekiwania na przełom, emanującą już z "Wieży. Jasnego dnia". Jednocześnie jednak Jagoda Szelc nie ogranicza się do powtarzania rozwiązań wypracowanych w swoim rewelacyjnym debiucie. W "Monumencie" urodzona we Wrocławiu twórczyni jeszcze bardziej intensywnie flirtuje z konwencją horroru, w jego najbardziej wyrafinowanej psychologicznie odmianie. Nowy film Szelc zaczyna się niewinnie. Grupa studentów wyjeżdża na praktyki do prowincjonalnego hotelu, który jest czymś pomiędzy Szpitalem Przemienienia z filmu Żebrowskiego a Hasowskim Sanatorium pod Klepsydrą. Na miejscu bohaterowie spełniają coraz to nowe zachcianki surowej managerki, a także orientują się, że placówka oferuje swoim klientom zupełnie niestandardowe usługi. Jak młodzi ludzie odnajdą się w tej zaskakującej sytuacji? Jaki wpływ na ich zachowanie wywrze tytułowy Monument - tajemnicza budowla znajdująca się na terenie hotelu?Czas trwania: 1 godz. 48 min.
Reżyseria: Jagoda Szelc
Scenariusz: Jagoda Szelc
Produkcja: Polska
Obsada: Zuzanna Lit (Dziewczyna), Anna Biernacik (Dziewczyna), Paulina Lasota (Dziewczyna), Karolina Bruchnicka (Dziewczyna)

24 marca, godz. 16.15 - "Kamerdyner"Mateusz Krol, kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez arystokratkę Gerdę von Krauss pochodzącą z majętnego pruskiego rodu. Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka Kraussów Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce dla Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, jednocześnie sprawia, że Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Zbliża się II wojna światowa. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców wzbierają niechęć i nienawiść. Tragicznym finałem tych napięć jest brutalny mord w lasach Piaśnicy...Czas trwania: 2 godz. 30 min.
Reżyseria: Filip Bajon
Scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski
Gatunek: dramat historyczny
Produkcja: Polska
Obsada: Janusz Gajos (Bazyli Miotke), Sebastian Fabijański (Mateusz Kroll), Marianna Zydek (Marita von Krauss), Anna Radwan (Gerda von Krauss)

24 marca, godz. 19.00 - "Córka trenera"Upalne lato. Maciej Kornet podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią. Od wielu lat są tylko we dwoje, zawsze razem. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Ona jest jego oczkiem w głowie, córeczką tatusia i jego wielką chlubą. Chciałby aby była najlepsza. On jest dla niej całym światem. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor, dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Maciej Kornet zacznie trenować. Dzięki niemu Wiktoria otworzy się na nowe doznania. Pierwszy papieros, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwsza miłość. Cała trójka wyruszy w długą podróż rozklekotanym vanem, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.Czas trwania: 1 godz. 33 min.
Reżyseria: Łukasz Grzegorzek
Scenariusz: Krzysztof Umiński, Łukasz Grzegorzek
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Jacek Braciak (Maciej Kornet), Karolina Bruchnicka (Wiktoria Kornet), Bartłomiej Kowalski (Igor Karski), Agata Buzek (Kamila)

25 marca, godz. 20.00 - "Oni"Oni są u władzy. Oni są cyniczni, niemoralni i zachłanni. Oni chcą uwielbienia. Oni to Silvio Berlusconi, jego świta i orbitujący wokół nich karierowicze, gotowi zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Oni chcą uwieść tłumy. W świecie, gdzie najcenniejszą walutą jest młodość i seks, oni nie mają sobie równych.Czas trwania: 2 godz. 31 min.
Reżyseria: Paolo Sorrentino
Scenariusz: Umberto Contarello, Paolo Sorrentino
Gatunek: biograficzny, dramat, komedia
Produkcja: Francja, Włochy
Obsada: Toni Servillo (Silvio Berlusconi), Elena Sofia Ricci (Veronica Lario), Riccardo Scamarcio (Sergio Morra), Kasia Smutniak (Kira)

26 marca, godz. 20.00 - "Eter"Początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty z eterem. Ich celem jest uśmierzenie bólu, ale też manipulowanie ludzkim zachowaniem. Cena powodzenia to utrata duszy, ale miłość może wybawić Doktora od wiecznego potępienia.Czas trwania: 1 godz. 57 min.
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Scenariusz: Krzysztof Zanussi
Produkcja: Polska, Ukraina, Węgry, Włochy, Litwa
Obsada: Jacek Poniedziałek (Doktor), Andrzej Chyra (Komendant), Zsolt László (Sędzia Ziemski), Ostap Vakuliuk (Taras)

27 marca, godz. 20.00 - "Nina"Nina nie jest szczęśliwa. Niby ułożyła sobie życie, a jednak czegoś brakuje. Pracuje jako nauczycielka i lubi swoją pracę, chociaż jej szefową (dyrektorką szkoły) jest jej matka. Niby ma kochającego męża - Wojtka (mechanik samochodowy) i codzienność się jakoś układa, a jednak - "jakoś" to za mało. Może gdyby w ich związku pojawiło się dziecko... Ale Nina nie może zajść w ciążę, więc oboje z mężem szukają surogatki. Pewnego dnia poznają Magdę. Ta dwudziestoparoletnia, niezależna, korzystająca z życia dziewczyna wydaje się idealną kandydatką. Nina i Wojtek nie wiedzą jednak, że Magda jest lesbijką. Nie zdradzają jej swoich planów, no bo jak tak od razu powiedzieć? Znajomość zaczyna się więc od nieszczerości, którą coraz trudniej przełamać. Tymczasem pomiędzy Magdą i Niną zaczyna tworzyć się więź... W chwili szczerości Nina wyznaje Magdzie ich plan. Dla Magdy to wstrząs - ale uczucie jest silniejsze. Zakochała się. Nina przyznaje - że też. Wydawałoby się, że przeszkody piętrzące się na drodze takiego związku skazują go z góry na porażkę, ale może pojawi się szansa...?Czas trwania: 2 godz. 10 min.
Reżyseria: Olga Chajdas
Scenariusz: Marta Konarzewska, Olga Chajdas
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska
Obsada: Julia Kijowska (Nina), Eliza Rycembel (Magda), Andrzej Konopka (Wojtek), Katarzyna Gniewkowska (Ewa Lipowska, matka Niny)

28 marca, godz. 18.00 - "Ciemno, prawie noc"Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja - dość nieoczekiwanie - wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie - tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas...Reżyseria: Borys Lankosz
Scenariusz: Magdalena Lankosz, Borys Lankosz
Gatunek: kryminał, thriller
Produkcja: Polska
Obsada: Magdalena Cielecka (Alicja Tabor), Marcin Dorociński, Agata Buzek, Aleksandra Konieczna

28 marca, godz. 20.00 - "I odpuść nam nasze długi"Guido, samotny technik komputerowy, po utracie pracy szybko popada w długi, a jedyną osobą, która udziela mu wsparcia jest sąsiad, Profesor. Będąc na granicy wytrzymałości, gnębiony przez wierzycieli Guido proponuje firmie windykacyjnej odpracowanie długu. Jego przewodnikiem po tym bezlitosnym świecie zostaje Franco, jeden z najskuteczniejszych windykatorów w Rzymie. Z początku Guido z trudem odnajduje się w środowisku Franco, jednak przyparty do muru przejmuje brutalne metody swojego mentora, a z czasem nawet zaczyna mu się podobać nowo poznany świat, w którym pieniądze nie stanowią już problemu. Pozornie jego życie wraca na właściwe tory. Mężczyzna zakochuje się z wzajemnością w barmance Rinie, nieźle zarabia, odzyskuje pewność siebie... Czy jednak w obliczu prawdziwych ludzkich dramatów, które tracą na znaczeniu w zderzeniu z bezwzględnymi zasadami rynku windykacyjnego, Guido będzie w stanie odnaleźć prawdziwe szczęście i miłość?Czas trwania: 1 godz. 44 min.
Reżyseria: Antonio Morabito
Scenariusz: Antonio Morabito, Amedeo Pagani
Gatunek: dramat
Produkcja: Polska, Szwajcaria, Włochy, Albania
Obsada: Claudio Santamaria (Guido), Marco Giallini (Franco), Jerzy Stuhr (Profesor), Flonja Kodheli (Rina)


Miejski Dom Kultury,Kino Świt


Przedsprzedaż karnetów 50 zł (ulgowe) i 60 zł od 11 do 21 marca. Od 22 marca karnety w cenie 55 zł (ulgowe) i 65 zł. Karnety na 3 wybrane filmy Tygodnia - 30 zł w sprzedaży od 22 marca. Bilety na wybrane filmy Tygodnia - 10-15 zł w sprzedaży od 22 marca.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj