czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 stycznia 2007
  • wyświetleń: 3725

O historii Czechowic-Dziedzic

Reklama

Niegdyś na terenie dzisiejszego miasta istniały trzy wsie: Czechowice, Dziedzice i Żebracz. W historycznych dokumentach najwcześniej pojawiają się dopiero w XV wieku. Jednak w "Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego" biskupa Henryka z Wierzbna, prowadzonej w latach 1302-1319, występują Chatowice Polskie oraz Chatowice Niemieckie. Prawdopodobnie jest to średniowieczna nazwa Czechowic.

Podczas okupacji niemieckiej Czechowice i Dziedzice, włączone do Rzeszy, do 1940 r. były osobnymi gminami. Połączono je jednak w jedną jednostkę administracyjną. Pięć lat po wyzwoleniu, 14 grudnia 1950 r. Czechowice i Dziedzice otrzymały prawa miejskie. Młode miasto miało nosić jednoczłonową nazwę Czechowice. Przeciw temu zbuntowali się jednak dziedziczanie. Chcieli podwójnej nazwy. I tak też się stało. Od 13 listopada 1958 r. miasto nosi nazwę Czechowic-Dziedzic.

Do niedawna w niemal co drugiej czechowickiej rodzinie był górnik, ktoś z bliskich pracował w walcowni, kablowni, rafinerii czy fabryce rowerów Apollo. Dziś największe niegdyś zakłady państwowe przekształcono w spółki. Tylko nieco ponad 8 proc. akcji Walcowni Metali Dziedzice nadal należy do Skarbu Państwa. Apollo nie istnieje. Kopalnia Silesia tworzy z kopalnią w Brzeszczach jeden zakład. Kompania Węglowa planuje "uśpienie" kopalni Silesia w 2008 r.

W styczniu zeszłego roku rafineria w Czechowicach stała się częścią Grupy Lotos, od kwietnia nie przerabia ropy. Czasy się zmieniły. Jedną z bolączek gminy jest niemała grupa bezrobotnych. Szansą dla nich i dla całego miasta jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W minionym roku włączono do niej teren dawnej fabryki rowerów i drugą działkę w południowej części Czechowic. Swoje hale mają budować tam dwie firmy branży motoryzacyjnej. Ma powstać przeszło 1300 miejsc pracy.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.