czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 12 marca 2019
  • wyświetleń: 1178

Sprzedaż mieszkania a podatki i deklaracja roczna PIT

Materiał partnera:

Ze sprzedażą mieszkania wiąże się wiele formalności, które należy wykonać, zanim transakcja zostanie zrealizowania. To nie tylko właściwe przygotowanie nieruchomości, aby była ona atrakcyjna dla kupującego, ale to również przedstawienie kilku ważnych dokumentów, aby sprzedaż w ogóle mogła się odbyć. Często okres sprzedaży bywa stresujący, a po zbyciu nieruchomości chcemy już jedynie odpocząć.

silnet


Jeśli czeka nas teraz kupno nowego mieszkania lub wszystko dzieje się jednocześnie — istotnymi kwestiami będą sprawy podatkowe. Nie da się niestety ich ominąć, choć zależeć będą od kilku czynników. Warto, więc pamiętać o dokończeniu wszelkich formalności związanych z podatkiem od sprzedaży. Należy ją również wykazać w deklaracji rocznej PIT roku podatkowego, następującego po roku sprzedaży nieruchomości lub praw.

Kiedy zapłacę podatek od sprzedaży nieruchomości?W deklaracji za 2018 r., którą należy złożyć do 30 kwietnia 2019 r., trzeba wykazać wszystkie przychody ze sprzedaży nieruchomości, które zostały wybudowane lub nabyte przez sprzedawcę w latach 2013-2018. Oznacza to, że jeśli nabyliśmy nieruchomość w 2012 r. lub wcześniej i sprzedaliśmy ją w 2018 r., czyli po upływie 5 lat, liczonych od końca roku, w którym je nabyto lub wybudowano, to podatku od sprzedaży nieruchomości nie zapłacimy. Jeśli natomiast 5 lat nie upłynęło, będziemy musieli podatek zapłacić.

Ile wynosi podatek i czy są przewidziane jakieś ulgi?Jeśli pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczone będą na własne cele mieszkaniowe, to wtedy obowiązuje tzw. ulga mieszkaniowa. Własne cele mieszkaniowe to:

  • zakup gruntu pod budowę domu,
  • zakup mieszkania lub domu,
  • wydatki na spłatę kredytu hipotecznego wraz z odsetkami,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
  • wydatki na remont mieszkania.


Korzystając z tej ulgi, możesz zostać zwolniony z całości bądź z części płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. Wszystko zależy od tego, ile środków finansowych wydasz. Zasadą jest jednak przeznaczenie ich na te cele w ciągu 2 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Sprzedaż nieruchomości opodatkowana jest stawką w wysokości 19%. Podatek odprowadza się jedynie od dochodu ze sprzedaży. Można zatem od przychodu ze sprzedaży odliczyć sobie koszty, czyli np. kwoty, które wydaliśmy na ogłoszenia, notariusza, pośrednika.

Kosztem będzie również zakup mieszkania, co oznacza, że podatek płacimy tylko od tej kwoty, która była nadwyżką - jeśli sprzedaliśmy mieszkanie, drożej niż je kupiliśmy.

Sprzedaż mieszkania — który formularz PIT?Niezależnie od tego, czy minęło 5 lat od nabycia do sprzedaży, czy też nie, transakcje sprzedaży trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Deklarację dot. sprzedaży nieruchomości składamy na formularzu PIT-39. To właśnie w nim trzeba wpisać przychody, które uzyskaliśmy ze sprzedaży mieszkania, a także te, które planujemy przeznaczyć na zakup nowej nieruchomości na cele własne lub remont. Jeśli w ciągu 2 lat nie wykorzystamy środków do realizacji celów mieszkaniowych, to trzeba będzie złożyć korektę i zapłacić należny podatek razem z odsetkami za zwłokę. Odsetki liczone są według stawki 8% rocznie, z odstępstwem od tej zasady, jeśli korektę złożymy w ciągu 6 miesięcy od terminu złożenia PIT-39, wtedy zapłacimy tylko odsetki w wysokości 4% rocznie.