czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 15 marca 2019
  • wyświetleń: 1501

Biotyna - jak rozpoznać niedobór w organizmie?

Materiał partnera:

Drugie określenie na powszechnie znaną biotynę to witamina B7. Podobnie jak szereg innych tego rodzaju składników z grupy B jest ona pełna cennych dla ludzkiego organizmu właściwości. Regularne dostarczanie biotyny gwarantuje stabilizację poziomu glukozy we krwi, a także właściwą przemianę materii. Służy urodzie oraz umożliwia poprawę stanu chorujących na cukrzycę.

silnet


Odmienna od pozostałychBiorąc pod uwagę fakt, że biotyna to jedna z witamin z grupy B, należy podkreślić, że w porównaniu z pozostałymi stanowi ona składnik wyjątkowy. Jej szczególność wiąże się z faktem, iż jest ona produkowana przez florę bakteryjną jelit. Omawiany element bierze udział w metabolizmie leucyny oraz syntezie kwasów tłuszczowych. Jest kluczowy w procesie glukoneogenezy. Przy podaniu diabetykom na czczo w wysokich dawkach, biotyna przyczynia się do zmniejszenia zawartości glukozy. Umożliwia także prawidłowy wzrost oraz polepsza cerę. Wystarczy zażywać we wskazanych przez producenta dawkach preparaty typu Swanson, które są atestowanymi specyfikami najlepszej jakości, a wyraźne korzyści suplementacji dostrzeżemy w stosunkowo krótkim czasie.

Co w razie braków?Kiedy w organizmie brakuje biotyny, człowiek zaczyna odczuwać senność, silne zmęczenie, apatię i problemy z koncentracją. Negatywnymi symptomami, sugerującymi, że być może cierpimy na niedobory witaminy B7 są rozdrażnienie i huśtawki nastroju, a w skrajnych przypadkach - na przykład u długotrwale karmionych pozajelitowo - halucynacje, depresja, stany lękowe i drętwienie stóp i dłoni. Zbyt mała ilość biotyny w organizmie przekłada się również na słabą kondycję włosów, które stają się kruche i łamliwe, a przez to nadmiernie wypadają. Skóra zmienia swoje zabarwienie - cera jest poszarzała, a naskórek zaczyna się nienaturalnie łuszczyć. Do tego, kłopotem stają się uporczywe bóle mięśniowe, zapalenie spojówek i rozdwajające się paznokcie. Tego wszystkiego można natomiast uniknąć, wybierając suplementację witaminą B7 taką jak wspomniana już wcześniej biotyna Swanson.