czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 stycznia 2007
  • wyświetleń: 1631

Porozumienie - strajku nie będzie!

Reklama

Porozumienie - strajku nie będzie!
Podpisano porozumienie, górnicy wstrzymają się od akcji protestacyjnej. /
fot. czecho.pl


W nocy, po kilkugodzinnych negocjacjach, związkowcy podpisali porozumienie z rządem w sprawie strategi dla górnictwa. Strajk ostrzegawczy, który miał odbyć się w środę został zawieszony.

Tym razem przedstawiciele górniczych central związkowych nie musieli rozmawiac z nielubianym przez nich wiceministrem Poncyliuszem. Do Katowic przyjechał szef resortu gospodarki - minister Piotr Woźniak. Po podpisaniu protokołu ustaleń z rozmów przedstawicieli górniczych związków z rządem, związkowcy zdecydowali o zawieszeniu akcji strajkowej. O podpisaniu protokołu przez obie strony poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, której przedstawiciele uczestniczyli w rozmowach.

W strategii dla górnictwa m.in. ma zniknąć zapis mówiący o powiązaniu wzrostu płac z wydajnością pracy oraz zapisy dotyczące układów zbiorowych pracy. Górnicy zgodzili się, by płace były zalezne od wyników ekonomicznych kopalń. Czyli o pieniądzach nie będzie decydowal poziom wydobycia, a umiejętnośc sprzedaży węgla przez spółki górnicze.
Ewentualna prywatyzacja w górnictwie ma być odrębnie negocjowana w odniesieniu do każdej spółki węglowej do końca kwietnia 2007 r. Kompania Węglowa ma zostać dokapitalizowana, z czego do końca marca ma być przekazane 170 mln zł.

Minister Woźniak chwalił związkowców za dobre przygotowanie do rozmów i wkład, jaki wnoszą do strategii. Przypomniał, że rządowa strategia dla górnictwa ma być przyjęta do maja. Do tego czasu rząd ma nadal konsultować projekt ze związkami. Negocjacje dalej prowadzić będzie wiceminister Paweł Poncyljusz.

Radio Express

-----------------------------

Informacja z dnia 21 stycznia 2007 roku:

Górnicy wierzą związkom zawodowym, a nie rządowi. W środę 24 stycznia górnicy rozpoczną strajk ostrzegawczy. Potrwa całą dobę, ale jeżeli nie przyniesie efektów i rząd nie ugnie się pod postulatami związków zawodowych, to już wkrótce (od 1 lutego) może dojść do strajku generalnego.

Przypomnijmy, w poprzedni czwartek górnicy odpowiadali kopalniach na pytanie czy są za przystapieniem kopalni do strajku generalnego. Zdecydowana większość (95,75 %) z 62 % wszystkich pracowników kopalń opowiedziała się za tym pomysłem. Niemal identyczny wynik w czwartek ogłoszono po referendum w KWK "Silesia".

Protest w kopalniach jest sprzeciwem wobec projektu rządowej strategii dla górnictwa. Związkowcy alarmują, że zawarte w nim propozycje doprowadzą do likwidacji kopalń, obniżki płac i niekorzystnych zmian w układach zbiorowych pracy. Nie zgadzają się też z powiązaniem wysokości pensji z wydajnością oraz prywatyzacją kopalń.

Zdaniem ministar Poncyljusza strajk będzie nielegalny, a protestujący nie dostaną za ten dzień wynagrodzenia. Górnicy przekonują, że możliwe jest jeszcze odwołanie strajku. Warunek: rząd rozpocznie od nowa negocjacje. We wtorek związkowcy chcą wysłać list do premiera, by poinformować go o napiętej sytuacji w kopalniach.

new / czecho.pl

Źródło: Radio Express

-----------------------------

Informacja z 18 stycznia 2007 roku:

W czwartek od świtu w śląskich kopalniach odbywa się referendum. Górnicy mają zdecydować czy przystapią do strajku generalnego. Organizatorem akcji są związki zawodowe.

Pytanie, na które muszą ospowiedzieć brzmi: "Czy w związku z przyjętą przez Ministerstwo Gospodarki strategią dla górnictwa na lata 2007-2015, która swoimi zapisami doprowadzi do: zagrożeń w funkcjonowaniu układów zbiorowych pracy, obniżenia płacy, prywatyzacji sektora, sprzedaży i likwidacji kopalń, stopniowej likwidacji sektora; jesteś za strajkiem generalnym w górnictwie węgla kamiennego?".

Według informacji Radia Zet większość górników jest za strajkiem generalnym, jednak część wierzy, że to tylko straszak i rząd wcześniej zgodzi się na postulaty związkowców. Przypomnijmy, górnicy domagają się zapewnienia stanowisk pracy, utrzymania zarobków na odpowiednim poziomie oraz dotychczasowych przywilejów (m.in. wieku emerytalnego). Równocześnie żywią obawy w sposobie jakim będzie dokonywana prywatyzacja kopalń.

Jeżeli dzisiaj górnicy opowiedzą się za strajkiem, to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu dojdzie do działań ostrzegawczych, a następnie będzie ustalany termin strajku generalnego.

new / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.