czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 marca 2019
  • 23 marca 2019
  • wyświetleń: 13023

[ZDJĘCIA] Uroczysty pogrzeb śp. Jana Kwiczali ps. "Emil"

20 marca na cmentarzu parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Jana Kwiczali. Szczątki żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych odnaleziono we wrześniu 2017 roku podczas prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Reklama

Uroczystość pogrzebowa śp. Jana Kwiczali ps. "Emil" - 20.03.2019 · fot. IPN Katowice


Na uroczystość pogrzebową przybyli m.in. wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, burmistrz Marian Błachut i przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

Szczątki plutonowego Jana Kwiczali spoczęły na cmentarzu przy ulicy Kopernika.

Jan Kwiczala
Jan Kwiczala · fot. IPN


Jan Kwiczala ps. "Emil" urodził się 3 maja 1913 r. w Rajsku pod Oświęcimiem. Był synem Józefa Kwiczali i Magdaleny z domu Kasperek. W okresie międzywojennym pełnił służbę w 3. Pułku Strzelców Podhalańskich, był także członkiem Związku Strzeleckiego i Polskiego Związku Zachodniego. W czasie okupacji został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd dwukrotnie uciekał podejmując również misje kurierskie.

Ukrywał się w okolicy Dziedzic. W 1944 r. wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych. W październiku tego samego roku zaprzysiągł Henryka Flamego ps. "Bartek" do służby w NSZ. Po wojnie pracując jako strażnik kolejowy pod pozorem podróży służbowych pełnił funkcję łącznika dowództwa VII Okręgu NSZ ze zgrupowaniem "Bartka". Dostarczał rozkazy, pieniądze i żywność.

Został aresztowany 19 października 1946 r. w Zabrzu. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach 14 grudnia 1946 r. na sesji wyjazdowej w Będzinie skazał "Emila" na karę śmierci. Proces odbył się bez udziału obrońcy, a oskarżeni nie mieli prawa zapoznać się z dokumentami procesowymi.

Wyrok został wykonany 31 grudnia 1946 r. w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Szczątki Jana Kwiczali odnaleziono we wrześniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Jan Kwiczala
list pożegnalny Jana Kwiczali · fot. IPN

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.