czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 marca 2019
  • 25 marca 2019
  • wyświetleń: 12371

Zakłady przy DK1 przyniosą korzyści? Inwestor opowiada o projekcie

Wśród mieszkańców Czechowic-Dziedzic rozgorzała dyskusja na temat terenów po wschodniej stronie drogi krajowej nr 1. Inwestor tłumaczy, że na działce mają powstać zakłady i hale magazynowe, które przyniosą liczne korzyści dla miasta.

Reklama

dk1
Teren, na którym mają powstać zakłady związane z branżą motoryzacyjną · fot. sid / czecho.pl


- W Czechowicach-Dziedzicach na terenie po wschodniej części DK1 powstać mogą nowoczesne, bezpieczne dla środowiska zakłady produkcyjne i hale magazynowe. Teren jest idealnie zlokalizowany pod tego typu projekty - położony jest pomiędzy drogą krajową DK1, a Lasami Państwowymi. W odległości ponad 200 metrów w stronę ul. Partyzantów znajduje się osiedle domów jednorodzinnych. Dodatkowo, od strony zabudowy jednorodzinnej zaplanowano wysoki wał ziemny, który zostanie obsadzony drzewami, po to by zabezpieczyć tereny mieszkaniowe od hałasu i nocnego światła. Od zabytkowego Pałacu Kotulińskich teren oddalony jest ok. 300 metrów, pomiędzy pałacem a terenem inwestycyjnym rośnie starodrzew - wyjaśnia spółka Inwestycje CL, która przygotowuje inwestycje po wschodniej stronie DK1.

Inwestor jest zdania, że inwestycje zlokalizowane na tym terenie nie będą w żaden sposób negatywnie oddziaływały na układ komunikacyjny miasta. W pobliżu działki zostanie rozbudowane skrzyżowanie ul. Cichej z DK1, tak by możliwy był skręt zarówno w stronę Katowic, jak i Bielska-Białej. Teren inwestycji zostanie połączony z rozbudowanym skrzyżowaniem nowo wybudowaną drogą przebiegającą wzdłuż DK1, z dala od terenów mieszkaniowych. Bezpośrednie połączenie działki z DK1 pozwoli nie obciążyć istniejącego układu komunikacyjnego w Czechowicach-Dziedzicach i nie powodować dodatkowego zanieczyszczenia spalinami samochodowymi w mieście. Dodatkowo, wybudowana będzie kładka dla pieszych nad DK1, na wysokości ulicy Kochanowskiego. Przed wjazdem na teren inwestycji, od strony DK1 powstaną parkingi i przystanki autobusowe. Możliwość dojazdu komunikacją miejską będzie dużym ułatwieniem dla przyszłych pracowników i przyjazną środowisku alternatywną dla kierowców.

- Dzięki nowym inwestycjom do budżetu miasta będzie wpływać ponad 3 mln zł rocznie z tytułu podatków od nieruchomości. Wpływy będą również z podatków od gruntu oraz zatrudnianych osób. Działka, na której znajdą się nowe inwestycje zyska na atrakcyjności, podniesie potencjał miasta i przyciągnie kolejnych inwestorów. Na terenie planowana jest między innymi budowa nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie zakładów związanych z branżą motoryzacyjną. Inwestycja wygeneruje znaczący wzrost liczby nowych miejsc pracy w Czechowicach-Dziedzicach, a co za tym idzie pozostali pracodawcy będą chętniej podnosić wynagrodzenia swoim pracownikom. Najbogatsze miasta aglomeracji śląskiej to te, które mają rozwinięte strefy przemysłowe, tak jak np.: Tychy, Gliwice czy Bielsko - mówi Mariusz Piazza, prezes spółki Inwestycje CL przygotowującej inwestycje.

dk1
Teren, na którym mają powstać zakłady związane z branżą motoryzacyjną · fot. sid / czecho.pl


Nowe inwestycje na terenie Czechowic-Dziedzic mają być przyjazne dla środowiska oraz okolicznych mieszkańców.

- Zgodnie z przyjętym planem zagospodarowania przestrzennego mamy zakaz lokowania na tym terenie zakładów stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi, a także zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Inwestycje zlokalizowane na działce po wschodniej stronie DK1, zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz obowiązującymi przepisami prawa nie mogą oddziaływać poza terenem inwestycji. Wszystkie instalowane na dalszym etapie budowy urządzenia grzewcze będą oparte na niskoemisyjnych technikach spalania. Nie będzie żadnych dymiących kominów ani szkodliwych odpadów - zapewnia Mariusz Piazza.

Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic obawiają się także wzrostu zanieczyszczenia powietrza, który według nich mogą spowodować powstające obiekty. Inwestor powołując się na przykład Tyskiej Podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uważa, że obszary, na których znajdują się nowoczesne zakłady produkcyjne są zdecydowanie mniej zanieczyszczone niż pozostałe tereny.

- Liczne badania pokazują, że emisja zanieczyszczeń powietrza w Polsce wynika w głównej mierze z ogrzewania domów jednorodzinnych za pomocą węgla i innych paliw, często w piecach nie spełniających standardów emisyjnych oraz emisji spalin samochodów. Punkt pomiaru zanieczyszczeń zlokalizowany pośród zabudowy jednorodzinnej przy ul. Zamkowej w Czechowicach-Dziedzicach zimą wskazywał kilkukrotne przekroczenie norm środowiskowych, w tym samym czasie punkt mierzący zanieczyszczenie w Tychach na terenie strefy przemysłowej nie wykazywał żadnych zanieczyszczeń powietrza. Działka w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie powstaną nowe inwestycje, wbrew pozorom, może być bardziej "zielona" niż pozostała część miasta - kończy Mariusz Piazza.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.