czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 marca 2019
  • wyświetleń: 4630

Monografia cmentarza żydowskiego w Czechowicach-Dziedzicach

Końcem marca ukazała się monografia cmentarza żydowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Jej autorem jest Sławomir Pastuszka, który w kwietniu 2018 roku zainicjował akcje porządkowania zdewastowanej i zapomnianej od wielu lat nekropolii.

Reklama

cmentarz żydowski
cmentarz żydowski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Książka liczy niemal 120 stron, wydana została dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Za skład i oprawę graficzną odpowiada Wydawnictwo JAK z Krakowa.

Recenzja dra Jacka Proszyka

Poświęcona cmentarzowi żydowskiemu w Czechowicach-Dziedzicach książka napisana została w sposób wzorcowy. To publikacja o miejscu zapomnianym i zdewastowanym, które dzięki niej zyskuje nowe oblicze, a zadrukowane karty stają się wtórnymi macewami dla wszystkich pochowanych. Autor opisał historię miejscowej społeczności żydowskiej, korzystając z perspektywy miejsca ich wiecznego spoczynku. Odtworzył dzieje tworzącej się w okresie międzywojennym gminy, jak i biografie jej członków. Opisał, jak wyglądał cmentarz w całym okresie swojego istnienia, od początku aż po dzień dzisiejszy.

Szczególnie cenne są opisy tradycji i żydowskich zwyczajów pogrzebowych w odniesieniu do historii tej części Śląska. Tłumaczy skomplikowane skróty i starożytne formy inskrypcji hebrajskich, zabiera symbolicznie czytelnika do dawnych zakładów kamieniarskich, gdzie objaśnia formy nagrobków. Niniejsza książka może być wzorem dla innych autorów, którzy podejmują próby opisania nekropolii wyznawców judaizmu.


Promocja książki odbędzie się 15 kwietnia. Szczegóły zostaną podane wkrótce. Dochód z książki zostanie przeznaczony na renowację zdewastowanego nagrobka kaprala Erwina Rosenthala, poległego 11 marca 1945 roku pod Neuküstrinchen w walkach 1 Armii Wojska Polskiego o Wał Pomorski.

cmentarz żydowski
okładka książki

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.