czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 26 marca 2019
  • 27 marca 2019
  • wyświetleń: 9108

Pracownicy czechowickiego zakładu wywalczyli podwyżkę

Podwyżkę stawek płacy zasadniczej o 100 zł miesięcznie, wypłatę w 2019 nagrody rocznej w wysokości 1.200 zł oraz wejście w życie nowej premii efektywnościowej wprowadzają postanowienia porozumienia płacowego wynegocjowanego i podpisanego przez NSZZ Solidarność 22 marca 2019 w czechowickim Marpolu.

Reklama

Obowiązująca od 1 marca 2019 podwyżka wynagrodzeń zasadniczych obejmuje zwiększenie o 100 zł miesięcznie stawek minimalnej płacy gwarantowanej (MPG) wszystkich pracowników.

Ponadto około 60 proc. załogi Marpolu ma zostać objęta w tym roku przeszeregowaniami stawek, co spowoduje, że indywidualne wynagrodzenia tych pracowników wzrosną dodatkowo od 105 zł do 210 zł miesięcznie.

- Zatem razem z podwyżką zbiorową będzie to w sumie od 205 zł do 310 zł wzrostu płacy miesięcznej - mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca międzyzakładowej NSZZ Solidarność FCA Poland.

Nagroda roczna za 2019 w pełnej wysokości 1.200 zł przysługuje pracownikom, którzy przepracują w Marpolu cały rok kalendarzowy. Jest ona naliczana miesięcznie (po 100 zł za każdy miesiąc) i przysługuje za faktycznie świadczona pracę. W efekcie nagroda nie przysługuje za miesiące w których pracownik był na dłuższym niż dwa dni zwolnieniu lekarskim, miał nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy lub przebywał na urlopie bezpłatnym, wychowawczym lub macierzyńskim. Co ważne związki zawodowe zapewnił sobie możliwość wystąpienia o podwyższenie kwoty nagrody rocznej, jeśli sytuacja finansowa spółki pozwalać będzie na jej wyższą wypłatę.

Wprowadzona na początek na dwa kwartały - od kwietnia do września 2019 włącznie - nowa premia efektywnościowa ma zastąpić dotychczasową premię produkcyjną. Wysokość nowej premii uzależniona jest od określonej procentowo efektywności pracy, a jej wysokość wynosi od 80 zł (przy efektywności 82 proc.) do 130 zł (przy efektywności od 84 proc. wzwyż). Przy czym premia efektywnościowa, choć naliczana będzie miesięcznie (pod warunkiem przepracowania minimum 5 dni roboczych), to wypłacana kwartalnie. Zatem co kwartał może to być do 390 zł.

Pod koniec trzeciego kwartału 2019 przewidywane jest spotkanie dyrekcji ze związkami zawodowymi, podczas którego omówione zostanie funkcjonowanie nowej premii efektywnościowej oraz jej dalsze losy.

Podpisane 22 marca 2019 porozumienie płacowe zmieniło także zasady przyznawania dodatku stażowego w Marpolu. Obecnie jego wysokość ustalana będzie dwa razy w roku - na dzień 1 stycznia oraz 1 lipca. Tym samym pracownicy, którzy zatrudnili się w pierwszej połowie roku wyższą stawkę dodatku stażowego - wynoszącego od 80 zł (po roku pracy w Marpolu) do 260 zł (gdy staż pracy przekracza 10 lat) - otrzymywać będą sześć miesięcy wcześniej.

ab / czecho.pl

źródło: www.solidarnoscfiat.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.