czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 22 stycznia 2007
  • wyświetleń: 2192

Z Czechowic do Bielska Solarisem

Reklama

Z Czechowic do Bielska Solarisem
fot. Infobus


W pierwszym tygodniu nowego roku PKM z Czechowic-Dziedzic odebrało fabrycznie nowego Solaris Urbino 15. Jest to już drugi egzemplarz Urbino 15 w tej firmie i zarazem drugi na Podbeskidziu. W stosunku do pierwszego autobusu nowy nabytek posiada jednak szereg wyróżniających nowości.

Przede wszystkim, co najbardziej widoczne z zewnątrz, posiada on nadwozie III generacji. We wnętrzu zamontowany został system monitoringu całej przestrzeni pasażerskiej składający się z trzech kamer, zapewniający dodatkowe bezpieczeństwo podróżnym. W autobusie może podróżować maksymalnie do 156 pasażerów w tym 40 na miejscach siedzących oraz jeden wózek inwalidzki. Bezpośrednio na niskiej podłodze znajduje się 10 foteli, pozostałe natomiast zlokalizowane zostały na podestach.

Nie zapomniano również o kierowcy, gdyż jego stanowisko pracy otrzymało wydajną klimatyzację. Jest to stosunkowa nowość w PKM Czechowice-Dziedzice, jednak należy przypuszczać, że od bieżącego roku będzie to już standard. Ciekawostką jest zamontowanie przy skrętnych osiach, tj. pierwszej i trzeciej dodatkowych szczotek zapobiegających nadmiernemu brudzeniu nadwozia przy mokrej nawierzchni. Kolejną nowością jest wyposażenie autobusu w silnik firmy DAF o mocy 228 kW (310 KM) spełniający normę czystości spalin EURO 3 oraz automatyczną 3-biegową skrzynię. Poprzednio kupowane Solarisy posiadały silnik firmy MAN. System informacji pasażerskiej wraz z kasownikami został dostarczony przez firmę PIXEL Bydgoszcz.

Autobus otrzymał nr taborowy 19 i wyruszył na linię nr VII z Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej. W ramach ogłoszonego przetargu na dostawę autobusów dla PKM w 2007 roku dostarczone zostaną również dwa 12-metrowe niskopodłogowe Solarisy Urbino 12, a w 2008 roku jeszcze jeden. W odróżnieniu od 15-metrowego modelu dostarczonego przed kilkoma dniami, następne autobusy będą posiadały silniki spełniające normę EURO 4. Po ostatniej dostawie PKM Czechowice-Dziedzice posiada trzy Solarisy Urbino 12 oraz dwa Urbino 15.

Źródło: Infobus

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.