czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 8832

Odbudują latarnię na Kopalnioku! Powstanie w niej restauracja!

Prima aprilis:

W 2020 roku obchodzona będzie 100. rocznica zaślubin Polski z morzem. Z tej okazji Liga Morska i Rzeczna, wraz z gminą Czechowice-Dziedzice, odbudują latarnię na Kopalnioku.

Reklama

latarnia
Rok 1935 - latarnia morska nad brzegiem stawu Kopalniok - jedyna taka na Śląsku Cieszyńskim


Najstarsi mieszkańcy Czechowic pamiętają, że przed wojną na brzegu stawu Kopalniok stał model latarni morskiej. Obiekt, który powstał w 1935 roku z inicjatywy Ligi Morskiej i Kolonialnej, był największą atrakcją miejscowości.

To właśnie przy latarni obchodzono dzień Święta Morza, a z tarasu obiektu przemawiali m.in. Starosta Bielski Władysław Bocheński i przewodniczący kół Ligi Morskiej i Kolonialnej z Czechowic i Dziedzic.

Modele, latarni morskiej i niszczyciela "Grom" przetrwały do września 1939 roku. Niemcy zniszczyli je. Po wojnie nie odbudowano ich. Zostały tylko pocztówki, fotografie i pamięć o jedynej na Śląsku Cieszyńskim latarni morskiej.

W 2020 roku, w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem, bielski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej planuje odbudować latarnie morską nad czechowickim akwenem. Nie będzie to już model, ale prawdziwa latarnia morska. W obiekcie ma znaleźć się restauracja!

Obiekt ma powstać na działce gminnej. Samorząd Czechowic-Dziedzic ma dołożyć się do inwestycji. Szacuje się, że budowa latarni morskiej pochłonie około 5 mln złotych.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.