czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 789

Jak obniżyć koszty budowy domu parterowego na poszczególnych etapach budowy domu?

Materiał partnera:

Budowa domu wiąże się z ogromnymi kosztami. Wbrew pozorom wcale nie musi zrujnować rodzinnego budżetu. Wszystko zależy od umiejętnego przygotowania kosztorysu oraz sporządzenia dobrego planu. Najczęściej wybieranym projektem domu jest dom parterowy. W jaki sposób obniżyć koszty, jakie generuje, na poszczególnych etapach budowy?

Jak obniżyć koszty budowy domu parterowego


Dom parterowy tani w budowieJeśli zależy Ci, aby wybudować dom możliwie, jak najtańszym kosztem, ten poradnik jest dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że warto oszczędzać, ale nigdy kosztem elementów odpowiadających za stan techniczny domu. Podobne próby wprowadzania cięć budżetowych mogą przyczynić się do bezpośredniego naruszenia bezpieczeństwa domowników.

Zdecydowałeś już, że Twój dom nie będzie posiadał kilku kondygnacji, a zostanie rozplanowany w jednym poziomie. Domy parterowe są często wybieranym projektem domu, mimo że wysokie koszty większej działki, zwłaszcza w mieście i okolicach, a także większe fundamenty, nierzadko powodują, że koszty budowy rosną.

Nic bardziej mylnego. Zarówno na etapie wyboru projektu, jak i w kolejnych etapach budowy, można oszczędzić. Należy jednak kierować się myśleniem przyszłościowym i wziąć pod uwagę nie tylko budowę, ale także późniejsze koszty eksploatacji. Zdecydowanie dobrym wyborem będzie rezygnacja z wszelkich detali architektonicznych, ozdób, ganków i wykuszy, na rzecz prostej w formie bryły. Im prostszy projekt, tym tańsza budowa.

Poza tym, jeśli zależy Ci na oszczędnościach, lepiej sięgnij po gotowy projekt domu. Tworzenie indywidualnego projektu to nierzadko spełnienie marzeń, ale warto wziąć pod uwagę, że wiąże się z większymi kosztami. Ogromny wybór projektów domów parterowych znajdziesz na domoweklimaty.pl.

Budowa domu taniego - domoweklimaty.pl
Budowa domu taniego - domoweklimaty.pl


Dom parterowy z dachem dwuspadowymJak wynika z kalkulacji kosztowych prezentowanych przez ekspertów, koszty postawienia dachu dwuspadowego są średnio o 30-50% niższe w porównaniu do dachu czterospadowego. Im wyższy poziom zaawansowania kształtu dachu, tym większy budżet trzeba na niego przeznaczyć.

Konstrukcja dachu czterospadowego wymaga większej ilości elementów drewnianych oraz dopasowywania i łączeń. W przypadku dachu dwuspadowego nie tylko ilość potrzebnych elementów jest mniejsza, ale też można zaoszczędzić na blacho dachówkach, których nie trzeba specjalnie docinać pod kątem na połączeniach połaci.

Dom parterowy bez garażu i piwnicyGaraż i piwnica to dodatkowe kondygnacje, które wymagają poświęcenia dodatkowego budżetu. Lepiej, więc spokojnie przeanalizuj czy ich budowa jest niezbędna. To kolejne koszty, które poniesiesz, obejmujące: zakup materiałów, a także wydatki na izolację przed wilgocią i utratą ciepła.

Inteligentny domSpore oszczędności na etapie eksploatacji osiągniesz głównie za pomocą implementacji najnowszych technologii. Nowoczesne systemy sterowania oprogramowaniem dostępnym w domu to pozwolą na obniżenie kosztów energii. Przeczytaj więcej: Montaż i dobór inteligentnych instalacji smart domu - zasady rozmieszczenia elementów Inteligentnego Budynku.