czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 1787

3 zdrowe dania, które można przygotować w wolnowarze

Materiał partnera:

Wolnowar to specjalne naczynie, dzięki któremu można przygotować bardzo smaczne dania. Sprzęt stał się szczególnie popularny, ponieważ gotowanie w nim jest bardzo łatwe, a przygotowane dania zdrowe. W tym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć, co możesz ugotować w wolnowarze. Podamy Ci również wskazówki, jak gotować zdrowo.

3 zdrowe dania, które można przygotować w wolnowar


Dlaczego warto gotować w wolnowarze?Wolnowar jest często wybierany przez osoby na diecie, gdyż pozwala przygotować zdrowe jedzenie. W naczyniu zazwyczaj przygotowuje się jedzenie w niższych temperaturach, około 60 st. C. Właśnie dlatego witaminy oraz minerały nie są niszczone, a warzywa oraz owoce zachowują swój świeży smak, który bardzo często znika podczas szybkiego oraz gwałtownego gotowania. Oznacza to, że potrawy są nie tylko zdrowsze, ale też smaczniejsze. Pomimo niższej temperatury gotowania mięso jest odpowiednio przygotowane i jego spożycie nie zagraża zdrowiu. Niektórzy uważają również, że użytkowanie wolnowaru oznacza zaoszczędzenie czasu, ponieważ można przygotować jedzenie na dłużej, nawet na cały tydzień. Wystarczy, że włożysz do wolnowaru odpowiednie składniki, a po ugotowaniu podzielisz je do folijek. Po zamrożeniu danie może być przechowywane w zamrażarce przez miesiąc. Po wyjęciu z zamrażalnika wystarczy podgrzać jedzenie.

Co przygotować w wolnowarze?W wolnowarze można przygotować wiele przysmaków. Jednym z najprostszych sposobów na przygotowanie jedzenia jest po prostu ugotowanie niezbyt skomplikowanego gulaszu. Przepis jest bardzo prosty, wystarczy pokroić wybrane przez siebie mięso na kawałki (może to być drób, wołowina czy wieprzowina, wszystko zależy od upodobań). Kawałki nie muszą być bardzo małe, nawet te kilkucentymetrowe bardzo dobrze się ugotują. W tym samym czasie można przygotować warzywa, czyli najlepiej paprykę, pomidora, można dodać ziemniaki, cebulę, kabaczka, dynię oraz wiele innych. Nie martw się o miękkie składniki, nie rozgotują się, bo temperatura gotowania jest niska. Wszystkie składniki zalewa się wodą i włącza urządzenie. W trakcie gotowania można dodać przyprawy, lecz należy z nimi uważać, ponieważ wiele osób uważa, że gdy gotuje się w wolnowarze, przyprawy są bardziej wyczuwalne. Na końcu, kilka minut przed zakończeniem gotowania można zagęścić gulasz poprzez dodanie mąki lub śmietany.

Czy to wszystko, co można przygotować?Wolnowar to bardzo ciekawe naczynie, dzięki któremu możesz przygotować nie tylko gulasz. Bez problemu możesz ugotować danie z ryżem lub z makaronem. Wystarczy, że na samym początku przygotujesz warzywa i mięso (lub jedno z nich) i pozostawisz na kilka godzin (mniej więcej w połowie gotowania można doprawić całość). Pod koniec gotowania dodaje się makaron lub ryż. Zazwyczaj nie trzeba dodawać nawet wody, ponieważ już wcześniej dodane składniki wytworzą sos, w którym bez problemu można ugotować składniki, a nawet różnego rodzaje kasze.

Sposób na przygotowanie zupyPrzygotowanie zupy w tym naczyniu jest rzeczą bardzo prostą i zajmuje najmniej czasu (około 5,5 godziny, podczas gdy inne dania to kwestia około 8 godzin. Nie martw się jednak, nie trzeba stać przy garnku, ponieważ składniki się nie przypalają). Co trzeba zrobić? Po prostu pokroić włoszczyznę potrzebną do zupy (najczęściej jest to por, pietruszka, marchewka), dodać zioła i przyprawy, na przykład liść laurowy, ziele angielskie, sól. Wszystko należy zalać dużą ilością wody i zostawić. Po około 5 godzinach wystarczy dodać główny składnik zupy (na przykład starte ogórki do zupy ogórkowej). Opcjonalnie można dodać śmietanę zmieszaną z mąką. Całość należy zostawić na nie dłużej niż około pół godziny.