czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 26 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 863

Gotowe zestawy komputerowe - jak sprawdzić rodzaj podzespołów?

Materiał partnera:

Gotowe zestawy komputerowe to wygodna opcja zarówno dla tych, którzy nie mają wiedzy sprzętowej, jak i dla niemogących zdecydować się na najlepsze połączenie poszczególnych części. Wadą jest to, że decydując się na zestaw, nie zawsze wiemy, co wchodzi w jego skład. Jak więc sprawdzić jaki rodzaj podzespołów posiadamy?

Gotowe zestawy komputerowe - jak sprawdzić rodzaj


Najważniejsze podzespołyBez względu na to, czy potrzebujemy komputera do pracy, czy też bardziej interesują nas gry komputerowe, warto wiedzieć, na jakie podzespoły zwracać uwagę. Najistotniejszymi elementami w gotowym zestawie komputerowym z pewnością są:

  • Procesor - odpowiada za wszystkie obliczenia i wydajność komputera. Do obróbki grafiki czy filmów, a także do gier komputerowych przyda się ten o większej mocy.
  • Pamięć RAM- minimalna jej wartość to 4GB, ale jest to wartość optymalna właśnie do podstawowych czynności biurowych. Zaawansowana grafika potrzebuje przynajmniej 8GB, a najlepiej 16 GB pamięci.
  • Płyta główna - istotna zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych użytkowników (np. graczy), a co za tym idzie, mogąca osiągać wysokie ceny. Zwykli użytkownicy zadowolą się tu płytami z niższego pułapu cenowego.
  • Karta graficzna - istotna przede wszystkim dla graczy komputerowych i grafików.
  • Zasilacz - powinien być modelem markowym, o odpowiedniej mocy. Jego solidna konstrukcja pozwoli wygodnie korzystać z laptopa czy komputera nawet przez długie lata.


Gotowe zestawy komputerowe


Jak sprawdzić rodzaj podzespołówPosiadając gotowy zestaw komputerowy, możemy zetknąć się z koniecznością poznania jego podzespołów np. przy potrzebie dokupienia większej pamięci RAM dla gier komputerowych czy ściągnięciu odpowiednich sterowników. Podzespoły warto znać również dlatego, by w razie awarii nie mieć problemu z wymianą odpowiedniej części na inną, w pełni kompatybilną z resztą elementów.

Sposobów na sprawdzenie podzespołów komputera jest kilka. Możemy za pomocą odpowiednich komend wywołać z systemu niezbędne informacje. Jak tego dokonać? Najszybszym sposobem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy folderu "Mój komputer" i wyborze komendy "Właściwości". Wywoła to okno z Menedżerem urządzeń, które po kliknięciu pokaże nam listę zawierającą zainstalowany sprzęt. W ten sposób uzyskamy podstawowe informacje o posiadanych przez nas podzespołach.

Gotowe zestawy komputerowe


Najlepsze programyInnym sposobem jest skorzystanie z pomocy programów zewnętrznych, które zainstalowane na komputerze pomogą nam w uzyskaniu dokładnych informacji o podzespołach. Wiele z programów jest bezpłatnych i można je łatwo ściągnąć z internetu. Warto wiedzieć, że oprócz listy podzespołów można za ich pomocą sprawdzić temperaturę i przeprowadzić nieskomplikowane testy wydajności naszego sprzętu. Do tego typu programów należą np. HWINFO, Everest czy Speccy. Każdy z nich jest łatwy w instalacji i obsłudze, a na pewno przydatny w rozszyfrowaniu posiadanego przez nas gotowego zestawu komputerowego.

Jeśli więc nie mamy czasu lub wiedzy, by samodzielnie kompletować podzespoły komputera, śmiało możemy kupować ich gotowe zestawy, a następnie poszerzyć swoją wiedzę za pomocą komend czy zainstalowanych programów. I to niezależnie od tego, czy nasz komputer służy nam do pracy biurowej, twórczej, czy rozrywki.