Wiadomości
- 26 kwietnia 2019
- wyświetleń: 1397
Gotowe zestawy komputerowe - jak sprawdzić rodzaj podzespołów?
Materiał partnera:
Gotowe zestawy komputerowe to wygodna opcja zarówno dla tych, którzy nie mają wiedzy sprzętowej, jak i dla niemogących zdecydować się na najlepsze połączenie poszczególnych części. Wadą jest to, że decydując się na zestaw, nie zawsze wiemy, co wchodzi w jego skład. Jak więc sprawdzić jaki rodzaj podzespołów posiadamy?
Najważniejsze podzespoły
Bez względu na to, czy potrzebujemy komputera do pracy, czy też bardziej interesują nas gry komputerowe, warto wiedzieć, na jakie podzespoły zwracać uwagę. Najistotniejszymi elementami w gotowym zestawie komputerowym z pewnością są:
- Procesor - odpowiada za wszystkie obliczenia i wydajność komputera. Do obróbki grafiki czy filmów, a także do gier komputerowych przyda się ten o większej mocy.
- Pamięć RAM- minimalna jej wartość to 4GB, ale jest to wartość optymalna właśnie do podstawowych czynności biurowych. Zaawansowana grafika potrzebuje przynajmniej 8GB, a najlepiej 16 GB pamięci.
- Płyta główna - istotna zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych użytkowników (np. graczy), a co za tym idzie, mogąca osiągać wysokie ceny. Zwykli użytkownicy zadowolą się tu płytami z niższego pułapu cenowego.
- Karta graficzna - istotna przede wszystkim dla graczy komputerowych i grafików.
- Zasilacz - powinien być modelem markowym, o odpowiedniej mocy. Jego solidna konstrukcja pozwoli wygodnie korzystać z laptopa czy komputera nawet przez długie lata.
Jak sprawdzić rodzaj podzespołów
Posiadając gotowy zestaw komputerowy, możemy zetknąć się z koniecznością poznania jego podzespołów np. przy potrzebie dokupienia większej pamięci RAM dla gier komputerowych czy ściągnięciu odpowiednich sterowników. Podzespoły warto znać również dlatego, by w razie awarii nie mieć problemu z wymianą odpowiedniej części na inną, w pełni kompatybilną z resztą elementów.
Sposobów na sprawdzenie podzespołów komputera jest kilka. Możemy za pomocą odpowiednich komend wywołać z systemu niezbędne informacje. Jak tego dokonać? Najszybszym sposobem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy folderu "Mój komputer" i wyborze komendy "Właściwości". Wywoła to okno z Menedżerem urządzeń, które po kliknięciu pokaże nam listę zawierającą zainstalowany sprzęt. W ten sposób uzyskamy podstawowe informacje o posiadanych przez nas podzespołach.
Najlepsze programy
Innym sposobem jest skorzystanie z pomocy programów zewnętrznych, które zainstalowane na komputerze pomogą nam w uzyskaniu dokładnych informacji o podzespołach. Wiele z programów jest bezpłatnych i można je łatwo ściągnąć z internetu. Warto wiedzieć, że oprócz listy podzespołów można za ich pomocą sprawdzić temperaturę i przeprowadzić nieskomplikowane testy wydajności naszego sprzętu. Do tego typu programów należą np. HWINFO, Everest czy Speccy. Każdy z nich jest łatwy w instalacji i obsłudze, a na pewno przydatny w rozszyfrowaniu posiadanego przez nas gotowego zestawu komputerowego.
Jeśli więc nie mamy czasu lub wiedzy, by samodzielnie kompletować podzespoły komputera, śmiało możemy kupować ich gotowe zestawy, a następnie poszerzyć swoją wiedzę za pomocą komend czy zainstalowanych programów. I to niezależnie od tego, czy nasz komputer służy nam do pracy biurowej, twórczej, czy rozrywki.