czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 7 maja 2019
  • wyświetleń: 1033

Duże okna - jeszcze więcej światła w domu

Materiał partnera:

Duże przeszklenia to jedna z bardziej charakterystycznych cech współczesnego budownictwa mieszkaniowego. Okna znacznych rozmiarów pojawiają się nie tylko w wolnostojących domach, ale także w blokach i apartamentowcach. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, począwszy od większej ilości światła w pomieszczeniach, na otwarciu wnętrz na ogród skończywszy.

Duże okna - jeszcze więcej światła w domu


Duże okna i ich zaletyOkna tarasowe stały się na przestrzeni lat integralną częścią wielu domów i mieszkań. Obecnie architekci i inwestorzy idą dalej, wprowadzając do aranżacji wnętrz oszklone ściany. Już pojedyncza z nich pozwala wprowadzić do pomieszczenia znacznie więcej ilości naturalnego światła. W niektórych przypadkach udaje się nawet połączyć ze sobą dwie ściany, przez co zaciera się granica pomiędzy domem i ogrodem.

- Warto rozważyć zakup zwłaszcza wysokiej jakości okien aluminiowych, z pomocą których z powodzeniem tworzy się tak duże przeszklenia - radzi konsultant producenta okien Hensfort. - Wąskie, a zarazem wytrzymałe, profile zapewniają maksymalne otwarcie wnętrz na otoczenie. Zamontowane tuż nad gruntem czy tarasem pozwalają w naturalny sposób łączyć dom z otaczającą go przestrzenią.

Duże okna pozwalają dogrzewać pomieszczenia zimą, zwłaszcza jeżeli zostały zamontowane na południowej stronie budynku. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne pakiety szybowe, przystosowane do przepuszczania większej ilości promieni słonecznych. Dzięki sporym przeszkleniom w chłodniejsze miesiące uda się zaoszczędzić na ogrzewaniu, poprawi się też samopoczucie domowników. A wszystko za sprawą większej ilości naturalnego światła, którego deficyt jest szczególnie dotkliwy w sezonie jesienno-zimowym. Oczywiście nie trzeba od razu montować dużych okien w każdym pomieszczeniu. Warto natomiast zadbać, by choć jedno z nich było możliwie słoneczne i jasne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okna?Pierwszym kryterium jest współczynnik przenikania ciepła. Nawet najnowocześniejsze okna generują większe jego straty niż ściana. Wybierając jednak innowacyjne modele o wysokiej izolacyjności, można zabezpieczyć swój dom przed uciekaniem ciepłego powietrza.

W życie wprowadzane są coraz bardziej restrykcyjne przepisy w tym zakresie, regularnie zaostrzające normy dotyczące strat energetycznych w budownictwie. Czołowi producenci nie ograniczają się do tych wytycznych, starają się natomiast tworzyć produkty z jeszcze wyższej półki. Ich okna nie tylko spełniają aktualne wymagania, ale mają znacznie lepszy współczynnik izolacji cieplnej. Zgodnie z prawem wynosi on nie więcej niż 1,1 W(m2K), ale już za niespełna dwa lata ma zostać obniżony do 0,9 W(m2K). W ofercie najlepszych marek z branży stolarki okiennej już teraz znaleźć można okna wyróżniające się współczynnikiem izolacji rzędu 0,5 W(m2K).

Z takich modeli powinni korzystać inwestorzy, zainteresowani przeszkleniami znacznych rozmiarów. Wysokiej jakości profile wspólnie z nowoczesnymi szybami pozwolą cieszyć się jasnymi, przyjemnymi wnętrzami bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów za ogrzewanie. Co więcej, świadomie wybrane i profesjonalnie zamontowane okna wpiszą się w oszczędności, wynikające z mniejszego zapotrzebowania na energię. Podczas projektowania domu warto zwrócić uwagę na umiejscowienie poszczególnych okien. Te o ponadprzeciętnych rozmiarach najrozsądniej zaplanować w kierunku południowym lub zachodnim.