czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 10 maja 2019
  • wyświetleń: 1325

Wszystko, co musisz wiedzieć o zniżkach ubezpieczeniowych

Materiał partnera:

Zniżki ubezpieczeniowe - jedni kierowcy o nich marzą, inni od lat korzystają z ich zalet. Jak można je zdobyć? Na jakich zasadach się ich udziela? Co trzeba o nich wiedzieć? Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zniżkach


Uzyskiwanie i utrata zniżekZniżki ubezpieczeniowe są przyznawane właścicielom aut, którzy zgodnie z obowiązkiem prawnym wykupili polisę OC. Nawet jeśli korzysta się z samochodu na co dzień, ale nie jest się jego właścicielom, zniżki ubezpieczeniowe nie są więc naliczane. Działa to również w drugą stronę, a zatem jeżeli jest się właścicielem auta, którym się nie jeździ, mimo to otrzymuje się zniżki. Towarzystwa przyznają je co roku w trakcie trwania ubezpieczenia, jednak robią to na różne sposoby - jedne co 12 miesięcy naliczają po 10% ulg, podczas gdy inne po roku przyznają 20%, a po dwóch latach już 40% zniżek.

Co ważne, zniżki można otrzymać pod warunkiem, że przez rok kontynuowało się polisę OC, nie powodując żadnych szkód, z których zostało wypłacone odszkodowanie. Każda tego rodzaju szkoda oznacza bowiem odebranie uzyskanych zniżek lub dodanie kolejnych zwyżek. O jakim ubytku mowa? Jego skala również zależy wyłącznie od polityki danego towarzystwa. Podczas gdy jedne firmy za pierwszą szkodę w roku odbierają 10% zniżek, a za drugą 15%, inne 15% za pierwszą i 30% za drugą. Nie ma jednej, uniwersalnej reguły, dlatego żeby się przykro nie zaskoczyć, warto sprawdzić tę kwestię jeszcze przed podpisaniem umowy.

Maksymalna wartość zniżek wynosi przeważnie 60%, choć niektóre firmy proponują 70% albo nawet 80%. Czy to znaczy, że oferowane przez nie ubezpieczenia są tańsze niż u konkurencji? Jak pokazują wyliczenia z internetowego kalkulatora ubezpieczeń dostępnego na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, nie zawsze tak jest, ponieważ zniżki są tylko jednym z wielu czynników uwzględnianych przy wycenie OC. Dlatego nawet jeśli w towarzystwie A otrzymasz rekordowe 80% zniżek, cena polisy może być wyższa niż w towarzystwie B, w którym naliczono Ci 50%.

Przenoszenie zniżek w praktyceA co w sytuacji, gdy wypowiada się OC w jednym towarzystwie i przenosi się do innego? Czy w takim przypadku zniżki przechodzą do nowej firmy w takiej samej wartości, jaką uzyskało się w poprzednim towarzystwie? To zależy wyłącznie od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego, które może przeliczyć zniżki na nowo według własnych schematów lub umożliwić kierowcy ich przeniesienie bez zmiany wysokości. Może się zdarzyć więc tak, że po 3 latach kontynuowania OC w jednym towarzystwie uda Ci się uzbierać 50%, a po przejściu do innego zostanie naliczonych 30% zniżek.

W wyjątkowej sytuacji znajdują się małżonkowie, których łączy wspólnota majątkowa, ponieważ mogą przekazywać sobie zniżki. Tego rodzaju praktyka polega na tym, że strona (mąż lub żona), która posiada mniejsze upusty za bezszkodową jazdę, może skorzystać ze zniżek współmałżonka, jeżeli są one wyższe. Pozostając w temacie przenoszenia zniżek, warto podkreślić, że w niektórych towarzystwach istnieje możliwość uwzględnienia zniżek uzyskanych zagranicą, z innego pojazdu (np. z motocykla na samochód) czy z auta służbowego. Zniżki wypracowane w trakcie kontynuowania obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mogą się przydać także przy kupnie AC, ponieważ wiele towarzystw uwzględnia zniżki z OC w autocasco.

Podsumowując, zniżki są istotne, ale nie najważniejsze, dlatego przy wyborze OC kieruj się ostateczną ceną do zapłaty, a nie tym, jak duże zniżki naliczyło Ci dane towarzystwo. Jeśli natomiast chcesz poczytać więcej na temat samych ubezpieczeń komunikacyjnych, zajrzyj na stronę http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne.