Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 maja 2019
  • 18 czerwca 2019
  • wyświetleń: 3213

Spotkanie autorskie z Ireną Kontny, autorką książki "Pędzlem i dłutem"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

10 czerwca w "Piwnicy Muz", w MDK Czechowice-Dziedzice, odbyło się spotkanie z panią Ireną Kontny, autorką książki "Pędzlem i dłutem. O twórczości Ludwika Konarzewskiego juniora (1918-1989)."

Spotkanie autorskie z Ireną Kontny, Jacek Cwetler
Spotkanie autorskie z Ireną Kontny, autorką książki "Pędzlem i dłutem" · fot. (jac.)


Książka ukazała się w serii "Ziemia-Człowiek-Dzieło", która przybliża życie i twórczość artystów z województwa śląskiego. Autorka, z wykształcenia historyk sztuki (studiowała na jednym roku z prof. Piotrem Krasnym na UJ w Krakowie, który od lat prowadzi w czechowickim MDK-u wykłady) jest pracownicą Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

"Starzy" uczestnicy wykładów dopisali, szkoda, że tak niewielu mieszkańców z "Lesiska", nie wpadło na wykład i nie zapoznało się z dziejami powstania obrazu "Matki Boskiej Królowej Polski" znajdujacym się w kościele na Lesisku. Było czego posłuchać, wielka wiedza i wiele interesujących szczegółów dotyczących powstania obrazu. Wspólnie z p. Jerzym Gizą, autorem książki "Śladami św. Andrzeja Boboli po Czechowicach-Dziedzicach", "rozszyfrowywali symbolikę obrazu oraz świętych i błogosławionych znajdujących się na obrazie.

Wraz z Matką Boską na obrazie znajdują się święci i błogosławieni: Wojciech, Stanisław, Jacek, Bronisława, Jadwiga Śląska, Stanisław Kostka, królewicz Kazimierz Jagiellończyk, Jan Kanty, Melchior Grodziecki, Andrzej Bobola, Cyryl i Metody.

Spotkanie autorskie z Ireną Kontny, Jacek Cwetler
Spotkanie autorskie z Ireną Kontny, autorką książki "Pędzlem i dłutem" · fot. (jac.)


Wg Jerzego Gizy, dzieło obrazuje trzy motywy z życia miejscowego społeczeństwa: Kościół Królujący (górna część z tronującą Matką Boską), Kościół Cierpiący (sceny pożogi wojennej) oraz Kościół Pielgrzymujący (sceny z procesją).

Wśród postaci znajdujących się na obrazie p. Kontny wskazała ówczesnych czechowiczan: księdza Jana Odróbkę, Jerzego Loskę (ministrant), Jan Loska (trzyma baldachim), Franciszek Borgieł (poniżej postaci św. Jana Kantego), dziewczynki w komunijnych strojach - Ewa Niedźwiecka (z warkoczami) i Barbara Pischont (z rozpuszczonymi jasnymi włosami). Więcej dowiedzą się Państwo z książek Ireny Kontny i Jerzego Gizy do lektury, których zachęcam.

Pani Irena Kontny wróci jesienią br. do Czechowic-Dziedzic, z wykładem o witrżach w czechowickich i dziedzickich kościołach. Zapraszam serdecznie.

(jac.)

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.