czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 lutego 2007
  • wyświetleń: 840

Skarby Miejskiego Domu Kultury

Reklama

Zajmująca zaledwie dwa pomieszczenia Miejskiego Domu Kultury Izba Regionalna to największa w mieście skarbnica pamiątek po dawnych mieszkańcach Czechowic, Dziedzic oraz sołectw dzisiejszej gminy, jej minionych dziejów. Znajduje się tu 400 starych przedmiotów, blisko 2,5 tys. archiwalnych dokumentów oraz setki fotografii, wiele książek, obrazy.

Najstarszą pamiątką pochodzącą z terenu gminy są 500-letnie modrzewiowe drzwi z drewnianego kościoła św. Katarzyny, który rozebrano w 1729 roku. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się również grosze Jana Luksemburskiego i Karola Luksemburskiego datowane na pierwszą połowę XIV wieku.

Pokaźną część zbiorów Izby tworzą przedmioty, którymi na co dzień posługiwali się niegdysiejsi czechowiczanie i dziedziczanie. Naczynia i inne domowe oraz gospodarskie sprzęty, w tym pozostałość po czechowickim dworze - część serwisu obiadowego Rosenthala.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.