czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 czerwca 2019
  • 9 czerwca 2019
  • wyświetleń: 3306

Korekta rozkładu jazdy pociągów: utrudnienia i nowe połączenia

W niedzielę, 9 czerwca rozkład jazdy Kolei Śląskich ulegnie zmianom, które wynikają z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Na podróżnych czekają też miłe niespodzianki - z wakacyjnego rozkładu jazdy z pewnością ucieszą się np. miłośnicy górskich wędrówek, od 1 lipca pociąg do Zakopanego będzie bowiem kursował codziennie. W rozkładzie jazdy pojawią się również nowe kursy, wprowadzone w ramach współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Reklama

Zmiany wynikające z remontów infrastrukturyZe względu na prace prowadzone przez zarządcę infrastruktury - czyli PKP Polskie Linie Kolejowe - na niektórych liniach rozkład jazdy będzie musiał ulec zmianom. Z największymi utrudnieniami pod tym względem będą się musieli liczyć pasażerowie linii S1 (Częstochowa - Katowice - Gliwice) oraz podróżni z okolic Rybnika.

Na linii S1 utrudnienia będą dotyczyć przede wszystkim odcinka Częstochowa - Zawiercie. W całym okresie obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy na odcinkach Zawiercie - Myszków oraz Częstochowa - Poraj pociągi będą kursować po jednym torze. Aby zwiększyć możliwość dopasowania rozkładu jazdy do potrzeb podróżnych część pociągów pojedzie drogą okrężną przez Częstochowę Mirów, z pominięciem stacji Korwinów. Od 29 czerwca cztery nasze pociągi zostaną skierowane do Częstochowy Stradomia. Aby umożliwić dojazd do pozostałych stacji uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Częstochowa Stradom - Częstochowa oraz Częstochowa Stradom - Częstochowa Raków. W lipcu autobusy zastępcze pojawią się też na odcinku Myszków - Częstochowa przy ostatnim pociągu do Częstochowy i pierwszym w dobie z Częstochowy. Do końca czerwca będą prowadzone dodatkowe prace na kilku pozostałych odcinkach, m.in. pomiędzy Sosnowcem a Będzinem oraz Katowicami a Katowicami Zawodziem. Prace te spowodowały kilkuminutowe przesunięcia rozkładu jazdy, dlatego warto, by podróżni linii S1 regularnie sprawdzali godziny odjazdów swoich pociągów.

W przypadku węzła rybnickiego zastępczą komunikację autobusową będzie można spotkać w pojedynczych dniach na odcinkach Rybnik - Racibórz, Rybnik - Górki Śląskie, Rybnik - Żory, Sumina - Racibórz oraz Rydułtowy - Racibórz. Przy ostatniej relacji zostaną dodatkowo uruchomione autobusy ekspresowe.

Zastępcza komunikacja autobusowa będzie też kursować przez cały sierpień za wszystkie pociągi na odcinku Zebrzydowice - Cieszyn.


Na wakacje w góryZe względu na to, że nowy rozkład jazdy obejmuje okres wakacyjny, rozszerzono częstotliwość kursowania swojego pociągu do Zakopanego. Od 1 lipca miłośnicy górskich wędrówek będą mogli się wybrać pociągiem do stolicy polskich Tatr codziennie - zarówno w dni robocze, jak i w weekendy. To podwójnie dobra wiadomość, ponieważ ze względu na prace remontowo-modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK w ostatnim czasie pociąg musiał kończyć swój bieg w Nowy Targu. Od 22 czerwca Ornak będzie natomiast mógł znów dojeżdżać do Zakopanego, przy czym od 1 lipca trasa jego przejazdu będzie wiodła przez Wadowice.

Bez problemu będzie można dotrzeć pociągiem również do Wisły i Ustronia. Większych utrudnień nie powinni się spodziewać także pasażerowie podróżujący do Żywca i Zwardonia. W tym przypadku zastępcza komunikacja autobusowa będzie dotyczyć przez kilka dni tylko późnowieczornych i wczesnorannych pociągów na linii S5 na odcinku Wilkowice Bystra - Żywiec/Zwardoń.


Dodatkowe pociągi współfinansowane przez MetropolięPo korekcie w rozkładzie jazdy pojawią się też nowe kursy uruchamiane we współpracy z GZM. Od czerwca więcej połączeń będzie m.in. w relacji Tychy Lodowisko - Katowice. Na tej linii przybędzie jedna para połączeń - nowy pociąg z Tychów Lodowiska w kierunku Katowic będzie wyjeżdżał o godzinie 11:38, a w przeciwnym kierunku o godzinie 11:48. Cztery nowe kursy pojawiają się pomiędzy Katowicami a Tarnowskimi Górami. W tym wypadku podróżni będą mieli do dyspozycji dodatkowe połączenia z Katowic o godzinie 07:25 i 12:45, a z Tarnowskich Gór - o 08:25 i 13:48.

Sprawdź zmiany przed podróżąDrobne zmiany w godzinach odjazdów poszczególnych pociągów mogą zajść również na liniach nieobjętych remontami. Dlatego warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy przed niedzielnymi wycieczkami czy poniedziałkowym wyjściem do pracy. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny m.in. na stronie internetowej w zakładce Rozkład Jazdy. Kolejna korekta rozkładu jazdy będzie wprowadzana 1 września.

BM / czecho.pl

źródło: Koleje Śląskie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.