czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 czerwca 2019
  • wyświetleń: 1486

Wakacyjna profilaktyka: o kąpielach słonecznych i używkach

Gorące dni przypominają nam, że zbliża się czas wyczekiwanych wakacji, a co za tym idzie wyjazdów, urlopów i wypoczynku. Warto jednak zastanowić się nad kilkoma podstawowymi zasadami, by w czasie wakacji zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom przypomina o kilku ważnych tematach aktualnych zwłaszcza w okresie letnim.

Reklama

Kąpiele słoneczneNiewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia ponieważ odgrywają ważną rolę w wytwarzaniu witaminy D w naszym organizmie. Z promieni słonecznych należy jednak korzystać rozsądnie i z umiarem, gdyż nadmierna opalanie prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Silne promieniowanie UVA uszkadza skórę, powoduje jej starzenie się, stwarza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej skóry. Poparzenia słoneczne są najbardziej niebezpieczne dla dzieci, gdyż w okresie rozwojowym skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV. Nowotwory skóry stanowią 10% wszystkich nowotworów wykrywanych u ludzi. W Polsce co roku odnotowuje się ok. 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 000 zachorowań na czerniaki. Liczba zgonów z powodu czerniaka wynosi 1,5 tys. rocznie.

UżywkiCzas urlopu często kojarzy się z relaksem, odstresowaniem się i dobrą zabawą ze znajomymi. Organizowane są grille i inne spotkania towarzyskie, pojawia się alkohol. Tutaj także apelujemy o rozwagę i korzystanie z napojów alkoholowych z umiarem. Regularne korzystanie z alkoholu, a zwłaszcza w dużych ilościach niesie ze sobą ryzyko uzależnienia, bez względu na to jakie napoje alkoholowe pijemy, czy jest to piwo wino czy wódka. Konsekwencje nadużywania alkoholu są bardzo poważne począwszy od problemów zdrowotnych, po rozpad życia rodzinnego. Bezwzględnie należy także przestrzegać zasady, że mając pod opieką dzieci nie należy spożywać żadnego alkoholu. Beztroska, zabawa, relaks możliwe są także na trzeźwo.

Zachęcamy także rodziców do wzmożonej kontroli rodzicielskiej w okresie wakacji. Niestety lato sprzyja zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży. Pojawiają się często pierwsze eksperymenty z alkoholem lub narkotykami, pierwsze piwo, pierwszy papieros, czy też inicjacja seksualna. Czechowicka młodzież nie różni się od młodzieży w innych częściach Polski, dlatego prosimy rodziców o czujność, o budowanie dobrych relacji ze swoimi dziećmi, szczere rozmowy i codzienny kontakt z dzieckiem. Jest to niezwykle ważna forma profilaktyki.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.