Wiadomości

  • 13 czerwca 2019
  • wyświetleń: 3509

Jak prawidłowo dobierać kolory do kuchni?

Artykuł sponsorowany:

Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie w naszym domu, w którym spędza się mnóstwo czasu. To tutaj każdego dnia pani domu przygotowuje posiłki dla całej rodziny. Warto zatem zadbać o to, aby kuchnia była tak pomalowana, by spędzanie w niej czasu było przyjemne oraz relaksujące. Jak zatem dobierać kolory ścian w kuchni?

Szafki kuchenne, a kolor ścianyTworząc ciekawą aranżację w kuchni warto nie ulegać chwilowej modzie. Szafki oraz płytki do kuchni są zazwyczaj wyborem na wiele lat, a modowe hity bardzo szybko tracą na aktualności. Zatem najlepiej zakupić meble w tradycyjnej, nieco stonowanej barwie, a nieco ekstrawagancji nadać temu pomieszczeniu poprzez ciekawy kolor ściany, którą to przecież w każdej chwili można przemalować.

Niezwykle ciekawie wygląda też kuchnia której ściany są pomalowane na bezpieczne, standardowe kolory takie jak: biały, kremowy czy beżowy. Jest to uniwersalne tło, które można bez problemu połączyć z dodatkami o różnej kolorystyce.

Visoodesign.pl - kuchnia loft


Kolor ścian, a powierzchnia kuchniPodczas doboru farby na ściany do kuchni niezwykle istotna jest powierzchnia tego pomieszczenia. Barwę warto dobrać w zależności od tego czy kuchnia jest mała czy duża oraz czy jest zamknięta czy też otwarta na salon. Warto pamiętać o tym, że niektóre barwy pobudzają nasz apetyt, inne z kolei niekoniecznie motywują do sięgnięcia po kolejną dokładkę. Niektóre z nich rozgrzewają, a inne z kolei lekko wychładzają.

Wystrój kuchni oraz kolor na ścianach powinien być zawsze dopasowany do ogólnego stylu mieszkania. Jeżeli nasze wnętrze jest urządzone w stylu skandynawskim to wówczas nie idźmy w stronę stylistyki glamour, bowiem wówczas wnętrze straci spójność.

Dopasowując kolor ścian w kuchni, nie można też zapominać o wielkości tego pomieszczenia. Jeżeli kuchnia jest niewielka oraz słabo doświetlona, wówczas zamiast ciemnych czy intensywnych tonacji, warto wybrać bardziej jaśniejsze odcienie, które optycznie powiększą tę przestrzeń. W tym przypadku z pewnością sprawdzą się subtelne, nieco przybrudzone odcienie bieli. Z kolei do bardziej przestronnych wnętrz warto wybrać mocniejsze oraz magnetyzujące tonacje.

Visoodesign.pl - kuchnia targanice


Łączone barwy na kuchennej ścianieWielu projektantów wnętrz podpowiada, aby nie ograniczać się do jednej barwy, natomiast żeby wybrać jeden kolor bazowy, bardziej wyrazisty i stonować go subtelniejszymi odcieniami.

Od lat w każdej kuchni perfekcyjnie sprawdzają się ciepłe i słoneczne odcienie. Barwa żółta nie tylko optycznie powiększa oraz rozjaśnia pomieszczenie, lecz także wprowadza do wnętrza pogodny oraz pozytywny nastrój. Zatem wystarczy, że fragment ściany nad blatem kuchennym pomalujemy farbą w tym odcieniu, a będziemy czuć się w kuchni wyśmienicie.

Jeden kolor bazowy oraz jeden uzupełniający można dowolnie modyfikować i na takiej podstawie budować niezwykle ciekawe, własne kompozycje kolorystyczne.

Idealnym rozwiązaniem jest również połączenie ze sobą dwóch mocniejszych barw takich jak: pomarańcz i brąz, bowiem obie kojarzą się z aromatyczną potrawą oraz ostrymi przyprawami.
Odcienie te idealnie odnajdą się w każdym pomieszczeniu o charakterystycznym projekcie, w którym nie brakuje załamań, kątów oraz półek wpuszczonych w ścianę.

Warto pamiętać o tym, aby do kuchni wybrać farbę dobrej jakości. W pomieszczeniu tym panuje specyficzny mikroklimat i mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością, w związku z tym doskonale sprawdzi się farba hydrofobowa która nie boi się wilgoci oraz jest wyjątkowo odporna na szorowanie.

Więcej ciekawych pomysłów jak urządzić swoje mieszkanie znajdziesz na stronie: Visoo Design Architektura i projektowanie wnętrz.