Wiadomości

  • 28 czerwca 2019
  • 8 lipca 2019
  • wyświetleń: 8071

[ZDJĘCIA] Za nami II Janowickie Sianokosy

Janowice są najwyżej położonym sołectwem w gminie Bestwina, stąd też sołtysowi Staszkowi Nyczowi nietrudno było "załatwić" w niebie wyśmienitą pogodę, na czym skorzystały również okoliczne miejscowości: Kaniów, Dankowice, Stara Wieś, gdzie podobnie, jak w Janowicach odbywały się plenerowe imprezy. Wrodzona skromność, do której ze sceny przyznawał się Staszek, nie pozwoliła mu jednak przypisać sobie tych zasług.

II Janowickie Sianokosy - 06.07.2019 · fot. gminabestwina.info


A na tereny rekreacyjne w Janowicach na zaproszenie sołtysa sołectwa Janowice, Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich w Janowicach i Gminnego Ośrodka Kultury w Bestwinie przybyli w sobotę, 6 lipca, najlepsi kosiarze oraz gospodynie wraz z całymi czeladkami ze wszystkich sołectw, by chwycić za kosy i za grabie oraz wziąć udział w różnych konkurencjach przygotowanych dla uczestników II Janowickich Sianokosów.

To była prawdziwa gratka dla miłośników tradycyjnej wsi, przy okazji wielu miało okazję dowiedzieć się co to jest kopystka i ostrewka oraz spróbować kwaśnego mleka, znakomitego swojskiego sera białego i masełka, smalcu ze skwarkami podawanego na swojskim chlebie z plastrami kiszonych ogórków, było ciasto, można było ugasić pragnienie podpiwkiem pitym z butelek z kapslem na gumowej uszczelce. Nie sposób wyliczyć wszystkich potraw serwowanych w ramach jednej z konkurencji - chłopskiej swaczyny.
A jakie były pozostałe konkurencje? Rozpoczęło się koszeniem trawy na specjalnie przygotowanych dla kosiarzy poletkach, było stawianie kopek siana na wspomnianych ostrewkach, bieg w workach, szukanie jaj w wozie z sianem, bieg z jajkiem na kopystce, wyścig na 3-osobowych nartach po trawie, rzucanie kółek ringo na widły oraz rzucanie i łapanie jaj.

Było coś jeszcze - ogromna dawka znakomitego humoru, bo tam, gdzie jest Sławek Ślosarczyk to nie mogło go zabraknąć, a to właśnie Sławomir Ślosarczyk był głównodowodzącym i prowadzącym II Janowickie Sianokosy. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwało jury pod przewodnictwem Leszka Ochmana: Jan Ozimina, Krystyna i Eugeniusz Handzlik, Stanisław Wojtczak wspomagane przez Karolinę Żurowską, Katarzynę Czana i Annę Klimczak.

W tym roku główne trofeum przypadło sołectwu Bestwina prowadzonemu przez sołtyskę Marię Maroszek. Na kolejnych sklasyfikowano: Janowice, Bestwinkę i Kaniów.

Warto zaznaczyć, że piękne dyplomy oraz dzban zostały wykonane w Gminnym Ośrodku Kultury na warsztatach ceramicznych. Dodatkiem do dyplomów były beczki piwa dla każdej drużyny a dla dzieci słodycze.

Wśród widzów można było dostrzec przewodniczącego Rady Gminy Bestwina, Jerzego Stanclika, radnych powiatowych: Łukasza Pasierbka i Grzegorza Gawędę, znanego powszechnie Dziadka Władka, czyli Władysława Kozieła, dyrektor szkoły w Janowicach, Urszulę Kal, wśród zawodników radnych: Łukasza Grenia, Magdalenę Wizner - Wilczek, Radosława Mroza, Grzegorza Owczarza, był również obecny Jerzy Borutka.

Strażacy OSP Janowice zaprezentowali swój nowy wóz oraz w sposób pokazowy ugasili palącą się słomę.
Każdy, kto poczuł się głodny mógł skorzystać z obficie zaopatrzonych bufetów, tam też można było zaspokoić swoje pragnienie, dzieci mogły się wyszaleć na dmuchańcach i euro-bungee.

Po sportowo - rekreacyjnych zmaganiach i podsumowaniu rywalizacji uczestnicy Janowickich Sianokosów zasiedli w ławach pod parasolami i podziwiali występ Piotra Szefera z zespołem, a byli też tacy, którzy nie czekając na zespół Verset, który przygrywał w czasie festynu już przy występie Piotra Szefera ruszali do tańca.

Zdjęcia dzięki uprzejmości serwisu gminabestwina.info

aka / czecho.pl

źródło: gminabestwina.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.